Skąd ta zieleń? –  Innowacja artystyczna -klasa 2a

20210317_091226To pytanie stało się punktem wyjściowym  zajęć w klasie 2a. Zainteresowani tym tematem uczniowie mieli możliwość przekazania swoim kolegom kilka ciekawostek związanych z  Dniem św. Patryka. Dzień św. Patryka nieodłącznie kojarzy się z kolorem zielonym oraz koniczyną.

Taka symbolika ma swoje uzasadnienie przede wszystkim w pogańskiej obrzędowości celtyckiej. Połowa marca to czas powrotu wiosny – podczas obchodów równonocy wiosennej Celtowie ubierali się na zielono. A chrześcijaństwo swój wielki sukces zawdzięcza m.in. integracji dawnych obyczajów z własną obrzędowością. Według legendy święty Patryk, człowiek, który przyniósł Irlandii chrześcijaństwo, objaśniał zawiłą koncepcję Trójcy Świętej za pomocą koniczynki. Jak się można domyślić – trójlistnej.