XIII Bytomskie Spotkanie Europejskie



Dnia 28 listopada w Bytomiu w auli Państwowych Szkół Budownictwa znajdujących się przy ulicy Powstańców Śląskich 10 odbyło się XIII Bytomskie Spotkanie Europejskie. Jego organizatorem był Urząd Miejski w Bytomiu we współpracy z Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej w Katowicach i Szkolnymi Klubami Europejskimi w Bytomiu. Adresatami spotkania były szkoły podstawowe, gimnazjalne, ponadgimnazjalne jak i przedszkola z terenu całego Bytomia. Głównym wątkiem spotkania było objęcie przez Polskę Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, przez co nasz kraj stał się gospodarzem większości unijnych wydarzeń, gra kluczową rolę na wszystkich polach aktywności Unii Europejskiej, jest odpowiedzialny za organizację spotkań UE, nadaje kierunek polityczny Unii, dba o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo.



Spotkanie miało na celu poszerzanie wiedzy wśród dzieci i młodzieży na temat Przewodnictwa Polski w Radzie UE – uzmysłowienie jakie są jego główne cele i zadania. Organizatorzy chcieli promować wśród najmłodszych obywateli Prezydencję w Radzie UE oraz podtrzymywać ich aktywności w zakresie promowania integracji europejskiej. 

I my - członkowie Klubu Europejskiego naszej szkoły wraz z opiekunem klubu, panią Łętochą wybraliśmy się na to spotkanie. Do Państwowych Szkół Budownictwa dotarliśmy około godziny 12, czyli na planowane rozpoczęcie spotkania. Pierwszym punktem spotkania było powitanie gości przez organizatorów oraz prezydenta Bytomia – Piotra Koja. Po powiitaniu gości odbył się finał konkursu dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych „Przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej”. Podczas spotkania  został rozstrzygnięty jeszcze konkurs na pomysłowe wykonanie logo polskiej Prezydencji z produktów spożywczych. Prace konkursowe były wykonane naprawdę ciekawie i wyglądały smakowicie.

W trakcie trwania finału konkursu „Przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej” mogliśmy zapoznać się ze stoiskami informacyjnymi o Unii Europejskiej oraz wziąć udział w grze komputerowej „Polska za sterami UE” i w konkursie sprawdzającym wiedzę na temat Europy.




Uważamy, że takie spotkania są potrzebne, ponieważ kształtują one wiedzę młodzieży oraz zachęcają ją do jej zdobywania. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w kolejnym tego typu.





Artykuł i zdjęcia przygotowały:

Lucyna Janik i Dominika Ledek z klasy III a