Tydzień bezpieczeństwa w ZSO7'2013

 

Zdrowo i bezpiecznie!

Z dużym zainteresowaniem uczniów spotkała się inicjatywa podjęta przez nauczycieli z ZSO nr 7 pod hasłem „Tydzień bezpieczeństwa” zorganizowana w dniach 3-7 czerwca br. Pomysłodawczynią była p. Urszula Łabędzka.

Wychodząc naprzeciw potrzebom i problemom dotykającym współczesnego młodego człowieka, podjęto szereg działań mających na celu propagowanie idei zdrowego trybu życia i zachowania bezpieczeństwa w różnych sytuacjach. Dzięki życzliwości i wsparciu Policji, Straży Miejskiej, PCK-a, jak równie zaangażowaniu pracowników szkoły w akcję, przeprowadzono pogadanki, prelekcje, pokazy i konkursy tematyczne. Uczniowie chętnie włączali się w akcję, wykazując się dużą wiedzą i świadomością czyhających na nich zagrożeń. W celu zapoznania się ze szczegółami inicjatywy zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami akcji.


Przedstawiamy poszczególne działania w Tygodniu Bezpieczeństwa:

PONIEDZIAŁEK

Uczniowie klas trzecich gimnazjum uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pracowników Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego i straż pożarną. Dzięki życzliwości policji poznali zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podstawowe przepisy obowiązujące uczestników ruchu, jak również zasady udzielania pierwszej pomocy.

Wszyscy uczniowie gimnazjum mogli oglądać przedstawienie pt. „Czy warto?”, przygotowane przez kółko teatralne „Promyki radości” pod opieką p. Agnieszki Sobel, p. Patrycji Gębczyk i p. Katarzyny Bodek. Spektakl w wymowny sposób ukazywał, jakie zagrożenia niesie ze sobą sięganie po używki. Entuzjazm, z jakim zostało przyjęte, świadczy o celowości tego typu inicjatyw.

Odbyły się również zajęcia pod hasłem „Stop cyberprzemocy” prowadzone przez pedagoga. Więcej informacji na ten temat poniżej.

WTOREK

Nasza szkoła od kilku lat czynnie uczestniczy w programie pod nazwą „Trzymaj formę!”. W ramach tej inicjatywy, przy wsparciu szkolnych koordynatorów p. Bożeny Polewiak i p. Katarzyny Bodek, zarówno uczniowie szkoły podstawowej, jak i gimnazjum uczestniczyli w prelekcjach poświęconych zdrowemu trybowi życia, jak i zagrożeniom związanym z zaburzeniami odżywiania. Dziewczęta mogły zdobyć informacje na temat chorób tj. anoreksja i bulimia. Uczestniczyły również w projekcji filmu o tej tematyce.

Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na najzdrowszą i najsmaczniejszą sałatkę zorganizowany przez p. Urszulę Łabędzką. Delektując się pysznościami przygotowanymi przez uczniów, jury wybrało laureatów. Z góry dziękujemy również rodzicom za wsparcie i zaangażowanie.

ŚRODA

W tym dniu akcji uczniowie klas szóstych mieli okazję poznać zawód strażaka, udając się do siedziby Straży Pożarnej w Bytomiu.

Przedstawiciele poszczególnych klas próbowali swoich sił, przygotowując plakaty na temat „Bezpieczeństwa w życiu codziennym”.

Pani higienistka i p. Halina Brzezina przeprowadziły prelekcje dla klas drugich na temat I pomocy w nagłych urazach. Następnie odbyły się zawody dla trójek klasowych, w których uczestnicy wykonywali test, a następnie sami musieli zmierzyć się z udzieleniem pierwszej pomocy.


CZWARTEK

Uczniowie klas drugich prezentowali swoje projekty gimnazjalne. Wśród tematów wybranych przez gimnazjalistów znalazły się: Śląsk - moja ojczyzna; Uzależnienia - wpływ na życie człowieka; Sport sukcesem na zdrowie; Taniec - wczoraj i dziś; Układ Słoneczny; Bytom – moje miasto; Internet – zalety i wady; Uzależnienia we współczesnym świecie; Jan Paweł II – pamięć o niezwykłym człowieku.

Odbyły się prelekcje dotyczące AIDS. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jak można się zakazić HIV, jak uniknąć zakażenia , jak postępować, jeśli podejrzewamy, że mogło do niego dojść.

Tego dnia odbył się też egzamin na kartę rowerową.

PIĄTEK

Uczniowie klas trzecich uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym udzielania pierwszej pomocy.

 Następnie odbyła się prelekcja na temat „Bezpieczeństwa w sieci”, którą przygotowała p. Małgorzata Makarowska-Wrzosek. Zaczęto od wyjaśnienia pojęcia „Internet” .Następnie omówiono sposoby poruszania się w sieci ze szczególnym uwzględnieniem niebezpiecznych sytuacji. Omówiono różne typy zagrożeń w sieci na przykładzie postaci ze strony www.sieciaki.pl. Brzydkie „sieciuchy” symbolizowały konkretne przykłady niebezpieczeństw w sieci. Na koniec w podsumowaniu przedstawiono miejsca lub osoby, które mogą pomóc w sytuacji zagrożenia. Mogą to być zarówno zaufane osoby (np. rodzice, nauczyciele), ale porady znajdziemy również na stronie www.helpline.org lub na wspomnianej wcześniej stronie www.sieciaki.pl.

Uczniowie klas pierwszych i drugich gimnazjum uczestniczyli w warsztatach zatytułowanych „STOP CYBERPRZEMOCY”, poprowadzonych przez pedagoga szkolnego p. Jolantę Pawlak. Celem zajęć było zaprezentowanie młodzieży zjawiska przemocy w cyberprzestrzeni oraz uwrażliwienie jej na specyfikę problemu, związaną przede wszystkim z możliwymi konsekwencjami tego typu działań zarówno dla ofiar, jak i sprawców. Efektem zajęć było wypracowanie zasad bezpiecznego korzystania z Sieci oraz reagowania w sytuacjach cyberprzemocy.

W związku z dużym zainteresowaniem ze strony odbiorców i pozytywnymi opiniami na temat przedsięwzięcia pod hasłem „TYDZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA”, w przyszłym roku podejmiemy trud zorganizowania II edycji tej akcji.