Wyjazd do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu

oswiecim-2023Dnia 20.05.2023 uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Auschwitz – Birkenau. KL Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady. Miejsce kaźni utworzono w połowie 1940 roku.   Życie straciło tutaj ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci (Żydzi, Polacy, Romowie i inne narodowości). Ofiary niemieckiego terroru ginęły na skutek zagazowania, głodu, rozstrzelania, bicia, eksperymentów pseudomedycznych. Uczniowie SP 36 obejrzeli wystawy stałe oraz obiekty na terenie obozu macierzystego Auschwitz I: wnętrze krematorium, piece do spalania zwłok, protezy, walizki i przedmioty codziennego użytku zagrabione więźniom, „Ścianę Straceń”, celę głodową ojca Maksymiliana Kolbe, cele karne do stania. W Birkenau młodzież widziała rampę kolejową, na którą przyjeżdżały pociągi z ofiarami ludobójstwa, ruiny krematoriów, wnętrze baraku, latryny. Wycieczka i jej tematyka wzbudziły duże zainteresowanie wśród zwiedzających. Przedstawione informacje i obejrzane eksponaty sprawiły, że większość z nas zrozumiała, iż dogłębna konfrontacja swojego wyobrażenia o człowieku nie jest możliwa bez zapoznania się z historią holocaustu.