Biblioteka poleca

caption-this-8-june-2019

#ZOSTAŃWDOMU
#zostańwdomu to ogólnopolska akcja zachęcająca wszystkich do pozostania w domu podczas epidemii koronawirusa. By umilić Wam ten czas Instytucje Kulturalne przeniosły swoją działaność do sieci proponując wiele ciekawych akcji, głównie dla uczniów. Na stronie szkoły w zakładce biblioteka będziemy na bieżąco dodawać interesujące wydarzenia. Sprawdzajcie także szkolny profil facebookowy

90847492_517184288992854_1115787273200205824_n

• Kolejna zabawa z cyklu: ” Baśnie i bajki”.
    Tytuły baśni jako emotikony. Czy je odgadniesz ?

bajka1-662x259 bajka3-662x179 bajka4-662x179 bajka5 bajka8 bajka9 bajka11 bajka14 bajka16-1

separator

• #Kopernikwdomu to akcja, w której publikowane są eksperymenty, naukowe zabawy, ciekawostki oraz informacje. Dzięki różnorodnym filmom publikowanym na Facebooku CNK można się na przykład dowiedzieć, jak zbudować prosty… helikopter. Brzmi zachęcająco!

• Zgadywanki primaaprilisowe

W poniższe tytuły baśni Ch. H. Andersena wdarł się mały chochlik drukarski  i pozamieniał niektóre słowa w tytułach. Twoim zadaniem jest wskazanie, które słowo tutaj nie pasuje i zapisać poprawny tytuł baśni w prawej części tabelki. Zgadywanki do pobrania – klik:

pobierz

separator

• Prima aprilis czyli po łacinie pierwszy kwietnia, to wyjątkowy dzień w roku. primaaprilisTego dnia można, a nawet trzeba robić  żarty, płatać figle, opowiadać zmyślone historie. Wyjątkowo tego dnia dozwolone są również drobne kłamstewka. Prima aprilis jest dniem żartów od bardzo dawna. Po raz pierwszy Prima aprilis obchodzone było we Francji . W Polsce obchodzimy ten dzień od XVI wieku.
    Posłuchajcie zabawnego wiersza Jana Brzechwy pt. „Prima aprilis”, w którym autor w przewrotny sposób przedstawia sylwetki zwierząt, np. żyrafa ma krótką szyję, niedźwiedź ptasie skrzydła, a baran bociani dziób.