Na szlaku średniowiecznego Bytomia
W listopadzie b.r. uczniowie klas 5a i 5c Szkoły podstawowej wybrali się na wycieczkę po naszym mieście. Celem wędrówki było odszukanie najstarszych śladów z przeszłości Bytomia.
Pierwszym przystankiem na trasie było „wzgórze Małgorzatki“. To tam archeolodzy odkryli pozostałości po wczesnośredniowiecznym grodzisku. To niewielkie wniesienie nad rzeką Bytomką (Kaczawą), niegdyś otoczone podmokłymi łąkami, ze względu na swoje obronne walory, oraz biskość głównych szlaków handlowych, stanowiło dogodne miejsce dla budowy osady, która stała się siedzibą kasztelana bytomskiego. Dzisiaj jest tu kościółek i cmentarz. Pierwsza świątynia pod wezwaniem św. Małgorzaty, wzniesiona została prawdopodobnie około 1170 roku, przez Bolesława Kędzierzawego. Współczesny budynek stanął w 1881 roku.
Następnie grupa przeszła do centrum miasta, które stanowi Rynek. Funkcjonował on na pewno nie później niż od 1229 roku. To tutaj krzyżowały się najważniejsze drogi, m.in. z Wrocławia przez Opole do Krakowa. W tym miejscu był plac targowy, na którym kupcy handlowali swoimi towarami, można też było kupić tu galenę (rudę srebra), którą wydobywano w okolicy. W średniowieczu Bytom nazywano „srebrnym miastem“, a w legendach opisywano srebrne kołyski, w których miały spać tutejsze dzieci. Piątoklasiści odnaleźli zarys pierwszego ratusza miejskiego tuż przy fontannie. Dowiedzieli się, że stała tu też waga na której ważono srebro i ołów.
Później wszyscy udali się na plac Grunwaldzki, gdzie prawdopodobnie kiedyś stał zamek. Dokładnego jego położenia jednak nie znamy, wiemy jedynie, że na pewno takowy był.
Następnie wycieczka wiodła śladem dawnych murów obronnych. Ich pozostałości uczniowie mogli podziwiać na boisku szkolnym na tyłach koścoła św. Wojciecha. Niestety większość murów została rozebrana w XVIII wieku, a dziś możemy patrząc na układ ulic wokół rynku, ustalić kształt średniowiowiecznego miasta.
Uczestnicy wyprawy zwiedzili jeszcze kościół „Mariacki“ i św. Trójcy. Zapoznali się z charakterystycznymi cechami architektury stylu romańskiego i gotyckiego, w jakich powszechnie budowano w epoce średniowiecznej.
Interaktywna lekcja historii, pozwoliła na lepsze zrozumienie przeszłości naszego miasta. Uczniowie odnaleźli dowody świadczące o starym rodowodzie Bytomia, który w tym roku obchodził 760 rocznicę lokacji.
GALERIA W BUDOWIE