Walentynkowe serduszka od nas dla Was

dsc_0149Dziś w naszej szkole postanowiliśmy uczcić dzień świętego Walentego. W tym celu uczniowie ubrali się na czerwono – symboliczny kolor miłości i stanęli razem do zdjęcia.

Skąd właściwie wzięło się to święto?

Święty Walenty – jak mówi jedna z legend – złamał zakaz cesarza Klaudiusza II Gota, odnoszący się do zawierania związków małżeńskich przez mężczyzn w wieku 18-37 lat. Władca uważał bowiem, że mężczyźni nie żonaci lepiej sprawują się w wojsku i chętniej do niego dołączają. Walenty jednak jako biskup Interamny, złamał ten zakaz udzielając potajemnie błogosławieństw małżeńskich młodym kandydatom do armii.

Jako człowiek o wielkim sercu udzielał pomocy męczennikom i skazańcom, za co został wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce strażnika. Pod wpływem miłości dziewczyna odzyskała wzrok. Gdy dowiedział się o tym cesarz, wydał rozkaz stracenia Walentego. Dzień przed egzekucją, mężczyzna podobno napisał list do ukochanej – właśnie na pamiątkę tego, w ten piękny dzień rocznicy śmierci świętego wysyłamy do siebie tzw. walentynki.

W naszej szkole również dbamy o ten zwyczaj. W tym roku znowu uruchomiliśmy pocztę walentynkową. Członkowie samorządu zbierali kartki od uczniów w wigilię tego święta, by następnie czternastego lutego przekazać je odbiorcom.

Niewątpliwym symbolem tego dnia jest serce. Uczniowie dostali czerwone serduszka, które przypominają o miłości – wokół tego kręci się cały ten dzień.

Ten czas zdecydowanie minął nam pozytywnie i był pełen miłości ;)