Wycieczka do Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie

1696279291032j29 września uczniowie klasy 2c i 3c uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie. Pobyt w muzeum to nie tylko powrót do przeszłości, ale przede wszystkim wspaniała lekcja szacunku dla chleba powszedniego i innych tradycyjnych wartości. Wizyta w muzeum rozpoczęła się od projekcji filmu edukacyjnego ,,Od ziarenka do bochenka”. Uczniowie poznali kolejne etapy powstawania chleba, przyjrzeli się pracy rolnika, młynarza i piekarza. Razem z przewodnikiem, który co raz zadziwiał ciekawostkami i wprawiał wszystkich w wesoły nastrój, zwiedzili śląską kuchnię i cukiernię, obejrzeli zgromadzone tam narzędzia, maszyny, przedmioty codziennego użytku. Uczniowie zostali również zaproszeni do dawnej sali lekcyjnej, gdzie zasiedli w ławkach takich, w jakich siedziały nasze babcie i dziadkowie. Pisali rysikiem na tabliczkach, które kiedyś zastępowały zeszyty, z zaciekawieniem oglądali skórzane tornistry, drewniane piórniki i stroje uczniowskie. Największą popularnością jednak cieszyły się warsztaty wyrobów piekarniczych. Uczniowie samodzielnie zaplatali warkocze z ciasta, a po ich upieczeniu z wielkim apetytem je konsumowali. Pełni wrażeń powrócili do domu. Ten dzień na długo utkwi w ich pamięci.