Setna rocznica wybuchu II powstania śląskiego

dscn4480-sredniW tym roku przypada setna rocznica wybuchu II postania śląskiego. Powstania śląskie: pierwsze (1919), drugie (1920) i trzecie (1921) były walką Polaków mieszkających na Górnym Śląsku o wyzwolenie spod panowania niemieckiego i o zjednoczenie go z powstałym w 1918 roku niepodległym państwem polskim.

W lutym 1920 roku powstał w Bytomiu, w hotelu Lomnitz, Polski Komitet Plebiscytowy – organ rządu Polskiego z komisarzem Wojciechem Korfantym. Podział Górnego Śląska niekorzystny dla Polaków wywołał podjęcie kolejnej walki zbrojnej o wyzwolenie narodowe. Wybuchło trzecie powstanie – w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. W wyniku determinacji, ofiarności i bohaterstwa w walce o polskość Górnego Śląska do Polski powróciły powiaty: Katowice, Królewska Huta (dzisiejszy Chorzów), Lubliniec, Tarnowskie Góry, Rybnik i Pszczyna. Polska otrzymała większość znajdującego się tu przemysłu (kopalnie węgla, cynku, ołowiu stalownie i  wielkie piece).

Uczniowie naszej szkoły zapoznali się z historią powstań śląskich na lekcjach historii, języka polskiego i godzinach wychowawczych. Przygotowali okolicznościowe referaty. Pod kierunkiem mgr Katarzyny Ochabskiej-Olko wykonali albumy o powstaniach śląskich, Wojciechu Korfantym, Górze Św. Anny i hotelu Lomnitz. Na wyróżnienie zasługują prace: Adama Sadownika (5d), Aleksandry Kocot (6a), Mariusza Delewskiego (6a), Jana Kocota (5a), Wiktorii Krupińskiej (6a), Krzysztofa Cwinarowicza (5d), Vanessy Stawarz (5d).