14 listopada – Dzień Czystego Powietrza

dzenpowietZanieczyszczenie powietrza jest jednym z najistotniejszych problemów w Polsce. Każdy z nas pragnie dobrego samopoczucia. Powietrze wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie. Z każdym oddechem wciągamy do płuc pół litra powietrza. Jego czystość jest bardzo ważna. Polska należy do krajów, których powietrze jest najbrudniejsze. Według europejskiego rankingu sześć polskich miast znalazło się w pierwszej dziesiątce – Sosnowiec, Katowice, Zabrze, Gliwice, Nowy Sącz, Kraków.
Pomysłodawcą Dnia Czystego Powietrza była Fundacja Ekologiczna ARKA, która od 2006 roku sprawuje nad nim swój patronat.
W tym roku nasza szkoła ( Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Bytomiu) postanowiła włączyć się w ogólnopolską kampanię informacyjną. Uczniowie klas 6 szkoły podstawowej oraz I gimnazjum uczestniczyli w warsztatach „Smog – nasz miejski smok”, prowadzonych przez Centrum Edukacji Ekologicznej „Ziemia i my”. Podczas spotkania uczniowie wirtualnie spalali w piecach odpady produkowane przez gospodarstwa domowe. Dzięki temu mogli zobaczyć jaka ogromna ilość szkodliwych związków trafia do środowiska i naszych płuc podczas takiego procesu. Na zakończenie warsztatów uczniowie mieli za zadanie narysowanie człowieka, który całe swoje życie spędza w jednym z „smogowych miast”. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z mistrzem kominiarskim, który opowiadał o swojej pracy oraz jakie zasady obowiązują podczas ogrzewania naszych domów piecami grzewczymi. Rozstrzygnięto konkurs na plakat pt. „Zanieczyszczenia powietrza” – uczniowie klas 1 – 3 szkoły podstawowej wykazali się ogromną inwencją podczas tworzenia swoich prac.
Wyniki konkursu plastycznego:
I miejsca: Aleksandra Kocot, Piotr Suchy, Vanessa Stawarz, Krzysztof Cwinarowicz
II miejsce: Dawid Wiśniewski
III miejsce: Igor Greczyło