Witamy w Szkole Podstawowej nr 36 w Bytomiu

Zabawy świetlicowe

sw1-horz
W dziale ŚWIETLICA mamy do zaproponowania NOWĄ ZAKŁADKĘ POD HASŁEM „ZABAWY ŚWIETLICOWE”, w której  Państwo i Wasze pociechy znajdą coś miłego dla każdego. Będziemy umieszczać linki, które można wykorzystać na wspólne zabawy z rodzicami i rodzeństwem.
Zaglądajcie na stronę szkoły i do zakładki Świetlica, a na pewno znajdziecie fajne zabawy, aby mile spędzić czas w domu.
——————————————————-

img_20210202_084646

Zabawy świetlicowe

———————————————————–
img_20220105_154946Czy wiecie, że. . .
W Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej można zobaczyć czerwony śnieg. Zwany jest on arbuzowym, gdyż ma barwę miąższu arbuza, a zgniatany podczas chodzenia wydziela delikatny arbuzowy zapach.
Najpiękniejsze śnieżynki powstają, gdy na dworze jest minus 15 stopni. Każdy płatek śniegu ma kształt sześcioramiennej gwiazdki i nie ma dwóch takich samych, bo kiedy pokonują drogę z chmury na ziemię to na ich wygląd wpływają zmiany temperatury oraz wiatru.
Najzimniejszą miejscowością na naszej planecie jest wieś Ojmiakon znajdująca się na Syberii. Podczas zimy zdarzają się tam 50 – stopniowe mrozy, a dni są wyjątkowo krótkie, gdyż trwają jedynie trzy godziny.
Zachęcamy do śnieżynkowej zabawy.
Przygotujcie kartki oraz przybory do malowania według własnego pomysłu i twórzcie swoje śnieżynki.
Miłej zabawy!
———————————————————–
img_20220104_150647Czy wiecie, że. . .
Pingwiny to tzw. ptaki – nieloty. Większą część życia spędzają w wodzie, gdyż ich skrzydła zmieniły się w sztywne płetwy, których używają jako napędu w czasie pływania. Potrafią nurkować na głębokość pół kilometra, wstrzymując oddech nawet na 20 minut. Skóra ptaków pozostaje sucha, ponieważ ich dobrze natłuszczone pióra nachodzą na siebie jak dachówki. Natomiast na śniegu i lodzie pingwiny saneczkują, czyli wykonują ślizgi na brzuchu, odpychając się nogami.
Ubarwienie pingwinów chroni je w wodzie przed rekinami czy orkami, gdyż grzbiet zlewa się z ciemnym oceanem, a brzuch prawie znika na tle jasnego nieba. Kiedy ptakom jest zimno to odwracają się czarnym grzbietem do słońca, a gdy za gorąco to wystawiają biały brzuch, który odbija promienie słoneczne.
Proponujemy wykonanie własnego pingwina.
Przygotujcie buteleczkę po jogurcie, piłeczkę pingpongową, kartoniki (biały, czarny, pomarańczowy), filc (czarny i pomarańczowy), czarny flamaster oraz nożyczki i klej. Jeśli nie macie filcu to możecie też użyć kartonu.
Pomalujcie piłeczkę i przyklejcie ją do buteleczki. Następnie wytnijcie z czarnego filcu frak dla pingwina i naklejcie go na butelkowy tułów. Z pomarańczowego filcu wytnijcie nóżki, a z kartoników oczy i dziób. Doklejcie przygotowane elementy i już macie pingwina!
Przyjemnej zabawy!
———————————————————–
img_20211221_145826
W radosnym nastroju zapraszamy do wykonania własnej ozdoby – renifera, który doskonale pasuje do zimowo – świątecznej dekoracji.
Przygotujcie dwa stożkowe elementy (większy i mniejszy) z wytłoczki po jajkach, sznurek, pluszowy drucik, plastelinę, brązowy flamaster oraz nożyczki i klej.
Najpierw pomalujcie stożki. Następnie utnijcie dwa kawałki sznurka i zawiążcie supełki na końcach z jednej strony, doklejcie je do większego stożka.
W mniejszym stożku zróbcie dziurkę i przewleczcie przez nią pluszowy drucik, a potem jeszcze doczepcie do niego krótsze kawałki, aby powstało reniferowe poroże.
Nałóżcie mniejszy stożek na większy. Zróbcie z plasteliny oczy, nos oraz usta i doklejcie swojemu reniferowi.
Miłej zabawy!
——————————————————
Zabawy świetlicowe

„Oj, dana, dana! Czas na bałwana!”
1. ZIMOWE POSZUKIWANIA
- znajdź bałwanki ukryte w obrazku
- jeżeli uda Ci się je znaleźć w ciągu 10 minut zasługujesz na 6
2. Jeżeli napada dużo śniegu, to z ulepieniem bałwanka nie będziecie mieli żadnego problemu.
3. Lecz bez śniegu też możemy wykonać bałwanka. Rób zgodnie z instrukcją, a na pewno Ci się uda.

Powodzenia!!!

——————————————————-
img_20210429_144052Kokarda narodowa to dawny i obecny symbol patriotyzmu.

Kokardy narodowe powstały około 200 lat temu. Najpierw materiał upinano w formie tradycyjnej kokardy, a dopiero potem w formie kolistej rozety. Jednak stara nazwa została z nami do dziś. Kokarda odwzorowuje godło Polski (w centrum jest kolor biały, a dookoła czerwony otok).
Możecie ją wykonać sami. Potrzebne będą kartoniki (biały i czerwony), czerwona bibuła (krepina), agrafka, plaster oraz nożyczki i klej.
Na kartonikach narysujcie koła i wytnijcie je. Przygotujcie pasek czerwonej bibuły, złóżcie go w harmonijkę i sklejcie, tworząc koło. Następnie naklejcie na nim koło z kartonu w białym kolorze, a koło z kartonu w czerwonym kolorze doklejcie z tyłu. Za pomocą plastra przymocujcie na nim agrafkę i możecie przypinać kokardę.
Miłego świętowania!
——————————————————
img_20210429_122234Czy wiecie, że. . .

Nazwa naszego kraju składa się z dwóch elementów: części słowa pole (otwarta przestrzeń lub ziemia uprawna) oraz końcówki – ska, określającej przynależność do czegoś.
Polacy zatem to mieszkańcy i właściciele pól.
W Polsce jest wiele pięknych miast, którym nadano ciekawe określenia.
Poznajcie niektóre z nich.
Gdynia – Białe miasto
Ten przydomek to zasługa białych fasad budynków. Miasto zaprojektowane w dwudziestoleciu międzywojennym szczyci się architekturą nawiązującą do motywów morskich.
Zielona Góra – Winny gród
W tym mieście tradycje winiarskie sięgają już minionych wieków. W okolicy znajdują się liczne winnice, a podczas wrześniowego święta winobrania władzę nad miastem przejmuje Bachus (bóg dzikiej natury), którego pomnik można podziwiać w centrum grodu.
Łódź – Miasto czterech kultur
Skąd ten przydomek zyskała Łódź?
Przed II wojną światową tworzyły ją cztery narody: Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie.
Żyrardów – Czerwone miasto
Miasto to powstało w XIX wieku jako osada fabryczna. Jego przydomek wywodzi się od ceglanej architektury zakładów tkackich i kamienic.
Kazimierz Dolny – Miasto artystów
To miasto, do którego od wielu lat chętnie przybywają malarze, pisarze i aktorzy.
Zachęcamy do odnalezienia tych miast na mapie Polski.
Miłej zabawy!
—————————————————–
Święto Konstytucji 3 Maja – jest to nie zwykły dzień, który upamiętnia powołanie pierwszej ustawy regulującej ustrój Rzeczpospolitej Polskiej. W 1919 roku, kiedy Polska odzyskała niepodległość, Sejm ustawodawczy podjął uchwałę, na której skutek święto 3 maja zostało świętem narodowym. Aby upamiętnić nasze święto pobaw się w rozwiązanie zagadek.
——————————————————
Majowy wiatraczek

Drogie „świetliczaki” zachęcamy Was dzisiaj do wykonania biało-czerwonego wiatraczka na zbliżające się święto majowe. 

Potrzebujemy: dwie kartki papieru (białą i czerwoną) w kwadracie, nożyczki, pinezki (mały gwoździk), patyk, ołówek, linijkę, nożyczki.

Obie kartki zginamy po przekątnych. Odmierzamy ok 2-3 cm od środka na każdym zgięciu, pozostałą część przekątnych nacinamy. Przekłuwamy pinezką rogi w obu kartkach (jak na zdjęciu) oraz środek. Wszystkie narożniki z dziurkami łączymy pinezką (lub gwoździkiem – wiatrak lepiej się kręci), przekładamy przez środek i mocujemy na patyku. Przyjemnej zabawy.

——————————————————
zProponujemy do rozwiązania ekologiczne zagadki matematyczne.

1. Król Zenon kocha Ziemię i dba o każdą jej część najlepiej jak potrafi. I to nie tylko od święta, ale codziennie! Postanowił zrobić beczkę na deszczówkę i oszczędzać wodę, podlewając ogród tym, co samo spadnie z nieba. A żeby złapać i wykorzystać każdą kropelkę, stworzył prawdziwy beczko – basen. Na wieść o tym każda żaba w okolicy zapragnęła zamieszkać w nowej superbeczce. Wszystkie razem odśpiewały mu hymn pochwalny.
Ile żab rechotało na cześć króla Zenona, jeśli wiadomo, że ze stawu przyszło ich 15, a z bajorka w lesie dwa razy więcej?
2. Król Zenon zwołał swoją brygadę sprzątaczy i ogłosił porządkowanie okolicy. Obiecał, że za każdy worek śmieci kucharz upiecze im 10 babeczek. Sprzątacze po kilku godzinach przynieśli 2 worki zebrane w ogrodzie, 6 worków śmieci z lasu i 4 z pobliskiej łąki.
Ile babeczek dostali w nagrodę sprzątacze?
3. Król Zenon od dawna marzył o tym, żeby jeść wyłącznie to, co sam ekologicznie wyhoduje. Poprosił więc ogrodnika o kilka wolnych grządek, kupił nasiona warzyw i wziął się do pracy. Niestety, tylko na jednej grządce wyrosła marchewka.
Przez ile dni król Zenon odżywiał się swoją ekologiczną marchewką, jeśli wiadomo, że zaczął w poniedziałek, a skończył w czwartek?
Powodzenia!
——————————————————
img_20210419_185124Czy wiecie, że. . .

Wędrując przez czarne otchłanie Wszechświata, kosmiczny podróżnik dostrzega błękitno – białą kulę. Przybliża się do niej i widzi połyskujące czerwienią i zielenią lądy. W słońcu lśnią niebieskie oceany, a nad tym wszystkim przesuwają się mgliste wiry chmur. Jeśli przyjrzeć się dokładniej, to nasza planeta okazuje się mozaiką różnych kolorów i kształtów.
Zielony – lasy, które porastają jedną trzecią część lądów (największe obszary zajmują lasy tropikalne).
Niebieski – morza i oceany, które zajmują większą część naszego globu.
Biały – wielkie lodowe powierzchnie: Arktyka i Antarktyda.
Żółty- piaski pustyni.
Czerwony – skały piaskowe.
Natomiast miliony plamek kolorowego światła tworzą tęczę, która pojawia się, gdy słońce oświetla kropelki wody. Krople deszczu rozszczepiają światło słoneczne, tworząc na niebie kolorowy łuk. Tęcza ma zawsze siedem kolorów: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, błękitny, niebieski, fioletowy.
A czy wiecie, że jest zwierzę, które potrafi przybrać wszystkie barwy Ziemi?
To kameleon!
Zachęcamy do namalowania obrazka złożonego z plam i kształtów w kolorach Ziemi. Przygotujcie białą kartkę oraz przybory do malowania według własnego pomysłu i twórzcie swoją kompozycję.
Miłej zabawy!
——————————————————-
Znajdź ukryte przedmioty w obrazkach:
„Sportowe poszukiwania”
„Porządkowe poszukiwania”
„Domowe poszukiwania”Do zabawy możesz zaprosić kogoś z rodziny.
Życzę udanej zabawy.
——————————————————-
Pomysły na aktywne popołudnie?
Prezentujemy trzy gry i zabawy, w które zagracie całą rodziną.
——————————————————
Świetlicowe malowanki – odbijanki
Do wykonania dzisiejszych prac potrzebne będą farby (najlepiej plakatowe lub akrylowe), pędzel, woda, biała kartka. Kartkę zginamy na pół, otwieramy. Z jednej strony, wzdłuż zagięcia malujemy połowę obrazka np. skrzydło motyla. Musimy zrobić to w miarę szybko, aby farba nie wyschła. Składamy kartkę na pół, delikatnie dociskamy i po otworzeniu nasza odbijanka gotowa. Zachęcam do tworzenia własnych kompozycji, przyjemnej zabawy.
——————————————————
img_20210414_191243Cudnie się dzieje, gdy świat wiosennieje!

Wiosną wracają bociany, słowiki czy jaskółki. Przylatują, bo w tym czasie w Afryce, gdzie spędzają zimę, zaczyna się pora sucha i brakuje pożywienia, a w Europie można założyć rodzinę. Pszczoły porządkują ul i wyruszają na poszukiwanie pożywienia. Przenoszą pyłek z jednych kwiatów na inne i w ten sposób je zapylają. Jednym z pierwszych wiosennych kwiatów jest krokus, zwany też szafranem. Zakwita wcześnie dzięki zgromadzonym w cebulce zapasom. Popularne zwiastuny wiosny, czyli puchate bazie, to kwiaty wierzby. Zależnie od gatunku drzewa, mogą mieć różne kształty i kolory – białe, żółte a nawet czarne.
Wszystko, co żywe, pączkuje, wykluwa się i rozwija!
Proponujemy zabawę w przemianę zwykłej skarpetki w piękną gąsienicę.
Do jej wykonania oprócz skarpety bez pary będą potrzebne kulki styropianowe lub piłeczki pingpongowe, sznurek, materiał na oczy i usta oraz nożyczki i klej.
Włóżcie kulki do skarpetki. Przygotujcie tyle kawałków sznurka, ile kulek wykorzystacie. Pierwszy sznurek zawiążcie na końcu skarpetki, a następne przewiążcie między kulkami, a na ich końcach zróbcie supełki. Z materiału według własnego pomysłu wytnijcie oczy i usta oraz stwórzcie sznurkową czuprynkę dla gąsienicy. Przyklejcie przygotowane elementy i już macie gąsienicę skarpetnicę!
Przyjemnej zabawy!
——————————————————

Ziemia to wspaniała planeta, pełna zieleni, pięknych roślin i zwierząt. Mamy wiele szczęścia zamieszkując tę wspaniałą „zieloną wyspę”.

Posłuchajcie i zaśpiewajcie piosenkę: „Ziemia, wyspa zielona” – https://youtu.be/_SKe11ntnGc

Nie warto mieszkać na Marsie,
nie warto mieszkać na Venus.
Na Ziemi jest życie ciekawsze,
powtarzam to każdemu .

Ref.
Bo Ziemia to wyspa , to wyspa zielona,
wśród innych dalekich planet.
To dom dla ludzi, dla ludzi i zwierząt,
więc musi być bardzo zadbany.

Chcę poznać życie delfinów
i wiedzieć co piszczy w trawie.
Zachwycać się lotem motyla
i z kotem móc się bawić.

Ref.
Bo Ziemia to wyspa , to wyspa zielona,
wśród innych dalekich planet.
To dom dla ludzi, dla ludzi i zwierząt,
więc musi być bardzo zadbany.

Posadźmy kwiatów tysiące.
Posadźmy krzewy i drzewa,
niech z nieba uśmiecha się słońce,
pozwólmy ptakom śpiewać.

Ref.
Bo Ziemia to wyspa , to wyspa zielona,
wśród innych dalekich planet.
To dom dla ludzi, dla ludzi i zwierząt,
więc musi być bardzo zadbany.


Teraz możecie narysować swoją piękną zieloną wyspę, o jakiej marzycie.

——————————————————
W związku z zaostrzeniem obostrzeń związanych z pandemią edukacja, również klas 1-3, tak więc dzieci korzystających ze szkolnej świetlicy przeszła na tryb zdalny…jednym dzieciakom to pasuje innym nie …
Aby urozmaicić czas zdanlej edukacji  mamy propozycje dla uczniów klas najmłodszych i nie tylko  jak je aktywnie spędzić przerwy miedzy zajeciami on-line…
Będziecie potrzebować do tego trochę miejsca- tak, żeby było dla Was przede wszystkim bezpiecznie
Pierwsza propozycja- skakanka
Trening na skakance można wykonać praktycznie wszędzie, w domu, ale także na świeżym powietrzu (wykonując ćwiczenia na zewnątrz dodatkowo dotlenisz swój organizm). Praktyczny przyrząd nie zabiera wiele miejsca i można go zabrać także w podróż.

Skakanie na skakance jest ćwiczeniem ogólnorozwojowym, które angażuje cały organizm – nogi, brzuch, ramiona, pośladki, plecy, doskonali zdolności motoryczne jak gibkość, zwinność i szybkość. efekty skakania na skakance to wymodelowanie sylwetki, ujędrnienie skóry i poprawa elastyczności stawów.

Skakanie na skakance usprawni koordynację ruchową, korzystnie wpłynie na lepsze utrzymywanie równowagi. Dynamiczne wykonywanie podskoków przynosi efekty skakania na skakance takie jak przyśpieszenie przemianę materii (co jest istotne przy odchudzaniu) a także poprawia pracę układu krążenia i pracę serca.

Poniżej link do ćwiczeń
- nauka skoków przez skakankę:
- propozycja treningu między lekcjami lub po
Kolejna propozycja – hula- hop
 
Efekty ćwiczeń , zabawy z hula hop to lepsze samopoczucie, lepszy wygląd i poprawa zdrowia
Trening hula hop przynosi szybkie i wyraźne efekty. Efekty ćwiczeń z hula hop to przede wszystkim wzmocnienie i uwydatnienie mięśni. Hula hop aktywuje bardzo dużą grupę mięśni, do której należą mięśnie brzucha, mięśnie talii oraz mięśnie pośladków i ud. Efekty hula hop są estetyczne, jednak pozwalają nam również uelastycznić skórę, a także poprawić kondycję i stan zdrowia poprzez spalanie kalorii, a co za tym idzie, tkanki tłuszczowej znajdującej się w naszym ciele.
Efekty hula hop nie będą może tak szybkie, jednak z pewnością się pojawią. Na ćwiczeniach z hula hop nie musimy się skupiać, możemy je wykonywać słuchając naszej ulubionej muzyki, bądź oglądając telewizję. Jak najbardziej wykorzystac jako odrobine ruchu pomiędzy lekcjami zdalnymi.
Poniżej link do ćwiczeń
-  jak zacząć:
 
- propozycja ćwiczeń z hula hop
Wiecej przykładów znajdziecie na www.youtube.com
Powodzenia!!!
——————————————————
img_20210408_145031Czy wiecie, że. . .

Ruch to zdrowie i przyjemność. Podczas ćwiczeń fizycznych organizm wytwarza endorfiny, czyli hormony szczęścia, które powodują dobre samopoczucie, a do tego zwiększają odporność na ból i zmęczenie.
Ruszajcie się zatem tak często, jak to tylko możliwe. Gimnastykę lubi nie tylko nasze ciało, ale także mózg, gdyż podczas ćwiczeń tworzą się w nim nowe komórki nerwowe. Uprawiając różne dyscypliny sportowe, zdobywacie umiejętności przydatne w szkole. Im więcej się ruszacie, tym mięśnie są silniejsze, a ciało lepiej przygotowane do tego, by spokojnie siedzieć i skupiać uwagę na lekcji. Rzuty do celu uczą łączenia tego, co widzą oczy, z tym co wykonują ręce – to bardzo ważne podczas nauki czytania i pisania. Huśtanie oddziałuje na funkcjonowanie uszu, co bardzo ułatwia rozumienie wszystkiego, co ktoś do nas mówi. Podczas skoków na skakance można dodatkowo uczyć się słówek czy tabliczki mnożenia, gdyż w trakcie takiej zabawy lepiej zapamiętujemy.
Codziennie uruchamiajcie i głowę, i ciało!
Spróbujcie uzupełnić brakujące w wierszyku rymy (ile kropek tyle liter).
ROWEROWA PRZYGODA
Czasem nagła chęć mnie bierze,
by pojeździć na . . . . . . .
Wtedy wsiadam, gnam przed siebie
i już jestem w siódmym . . . . . . !
Pędzę skrajem wielkiej chmury,
raz pod górę, a raz z . . . .
Dryń, dryń! – dzwonek. Pstryk! – przerzutka.
Długa trasa? Dla mnie krótka!
Jeszcze trochę, jeszcze chwilę
cały świat zostawiam w . . . .
Wciąż do przodu pruć mam chętkę.
Nagle – ups! – przebiłem . . . . .
Pcham więc rower. Dyszę, sapię -
powolutku sobie człapię.
W domu znajdę jakąś radę
i znów jutro się . . . . . . . . !
Miłej zabawy!
——————————————————

Zachęcam Was do przeczytania krótkich wierszyków o higienie osobistej. Myślę, że wszyscy tego przestrzegamy, bo chcemy być zdrowi.

A teraz czas na zabawy !!!

Wbrew pozorom zabawy ruchowe można uprawiać także w domu:

czarodziejski worek – rozpoznawanie po dotyku przedmiotów służących do higieny ciała,

- rodzinna dyskoteka,
– rzucanie piłeczek do wiaderka albo gra w kolanko,
– ciuciubabka,
– slalom z zawiązanymi oczami,
– odbijanie baloników (rękami, nogami),
– tory przeszkód,
– zbijanie baniek mydlanych,
– przechodzenie między nitkami włóczki przywiązanej do mebli.

UDANEJ ZABAWY !!!!!!!

——————————————————-
bobianPrzylot boćków to jeden z pierwszych symptomów nadciągającej wiosny. Dzisiejsza propozycja to wykonanie bocianów, które już lada moment zawitają w naszym kraju. Do wykonania potrzebna będzie długa wykałaczka, waciki, papier kolorowy, czerwona bibuła lub kartka oraz klej. Zaczynamy od pokrycia wykałaczki do połowy czerwoną bibułą lub kartką rolując ją na około wykałaczki. W ten sposób powstanie nam czerwona noga bociana. Następnie przyklejamy waciki, które stworzą tułów oraz głowę. Z kolorowego papieru wycinamy czerwony dziubek, czarny ogon i skrzydełko oraz oczko i przyklejamy do wacików. Aby nasz bocian ładnie wyglądał można mu zawiązać na szyi kolorową kokardkę.  Tak wykonanym boćkiem możecie ozdobić doniczki z kwiatkami, aby w domu było wiosennie i kolorowo.
——————————————————-
img_20210330_161712Czy wiecie, że. . .

Mazurki przywieźli do Polski Turcy. Lukrowane i dekorowane bakaliami przypominają wyglądem tureckie dywaniki. Najpierw wypiekały je mazurskie gospodynie, stąd ich nazwa.
Baby drożdżowe były przysmakiem polskiego króla, Stanisława Leszczyńskiego, i to właśnie on nazwał je babami, gdyż bardzo lubił opowieść o Ali Babie. Baby przypominają swym kształtem turban, czyli tureckie nakrycie głowy.
Pisanki to jaja zdobione wzorami. Natomiast kraszanki to jaja malowane gładko. Najczęściej barwiono je na kolor czerwony.
Poniedziałek wielkanocny nazywano kiedyś dniem świętego Lejka. Aby nie zostać oblanym, trzeba było się wykupić mazurkiem, kiełbasą albo pisanką.
Spróbujcie rozwiązać świąteczne zagadki matematyczne.
1. Król Zenon z wszystkich wielkanocnych zwyczajów najbardziej lubił malowanie jajek. Przygotował ich pełen kosz i część z nich ukrył w ogrodzie, a po świątecznym śniadaniu zaprosił do ich poszukiwania. Wszyscy przyłączyli się z entuzjazmem.
Jak długo trwały poszukiwania, jeśli rozpoczęły się o 12.15, a ostatnie jajko odnaleziono dokładnie o 12.27?
2. Król Zenon dostał w prezencie 21 czekoladowych jajek. Postanowił, że będzie zjadał trzy dziennie.
Po ilu dniach król zjadł wszystkie jajka?
Miłej zabawy!
——————————————————-

WIELKANOCNY QUIZ

Dzisiaj serdecznie zapraszam do rozwiązania świątecznego quizu(zaznacz prawidłową odpowiedź w kółko)

1.Co to jest kraszanka?

a. Pisanka wielkanocna

b. Bańka na choinkę

c. Ozdoba do włosów

2. Co robimy w Śmigus – Dyngus?

a. Polewamy się wodą

b. Lepimy bałwana

c. Jeździmy na rowerze

3. W jaki dzień tygodnia święcimy pokarmy?

a. Piątek

b. Sobota

c. Niedziela

4. Co symbolizuje Wielkanoc?

a. Narodziny Jezusa

b. Zesłanie Ducha Świętego

c. Śmierć i zmartwychwstanie Jezusa

5. Co robią dzieci w Wielką Sobotę?

a. Śpią

b. Sprzątają

c. Idą ze święconką

6. Jak nazywa się tradycyjne wielkanocne ciasto?

a. Makowiec

b. Baba, mazurek

c. Sernik

7. Jakie zwierzę symbolizuje Pana Jezusa?

a. Kurczę

b. Zając

c. Baranek

8. Co malujemy na Wielkanoc?

a. Jajka

b. Buzię

c. Paznokcie

9. Co niesiemy do Kościoła w Niedzielę Palmową?

a. Ciasto

b. Palmę

c. Koszyk W

Teraz możesz sprawdzić, czy Ci się udało prawidłowo zaznaczyć

1 a, 2a, 3b, 4c, 5c, 6b, 7c, 8a, 9c,

BRAWO !!! WESOŁYCH ŚWIĄT !!!!!!!!!

——————————————————
Zapraszany wszystkich uczniów do zabawy mającej na celu utrwalenie wiadomości dotyczących Świąt Wielkanocnych. Spróbuj samodzielnie rozwiązać krzyżówki. Powodzenia!
——————————————————-
img_20210324_120739
W radosnym nastroju zapraszamy do udziału w zgadywaniu.

A kto ładnie zgadnie, tego nuda nie dopadnie!
* Uzupełnijcie brakujące w wierszyku rymy (ile kropek tyle liter).
MAGICZNE JAJO
Stało na moim stole prześliczne,
nad wyraz grzeczne jajo . . . . . . . .
Stało i stało, stało i stało,
aż wreszcie stać mu się odechciało.
Wrzasnęło głośno: – Stać już nie mogę!
i wprost ze stołu ryms! na . . . . . . . !
Hops! do łazienki pędem pognało,
całe się pięknie wyszorowało
i na kolanie zrobiło pranie.
A potem grało na . . . . . . . . . . . ,
fałszując w sposób tak doskonały,
że aż obrazy na ścianach mdlały!
A kiedy wreszcie dość miało grania,
chwyciło lustro wielkie jak . . . . .
czoło zmarszczyło, usta wydęło,
z wielkim łomotem w pierś się huknęło,
po czym bez przerwy przez dwie godziny
stroiło różne szalone . . . . !
Wreszcie wypadło z domu jak burza
i pomachawszy chustką do . . . . . . ,
co sił w skorupie pognało dalej,
ginąć mi z oczu u zbiegu alej.
Jeśli ujrzycie kiedyś prześliczne,
nad wyraz grzeczne jajo . . . . . . . . ,
poproście, żeby wróciło do mnie,
bo tęsknię za nim wprost nieprzytomnie!
* Do powiedzeń z jajkiem dopasujcie podane znaczenia.
1. obchodzić się z kimś jak z jajkiem
2. nosić się jak kura z jajkiem
3. podrzucić komuś kukułcze jajo
4. jajko Kolumba
a) niepotrzebnie odkładać wykonanie prostego zadania
b) obarczyć kogoś kłopotliwym obowiązkiem
c) proste rozwiązanie pozornie trudnego zadania
d) postępować z kimś delikatnie
Powodzenia!
——————————————————–
img_20210324_100405Czy wiecie, że. . .

Jajko, które raz w roku, na Wielkanoc, występuje w głównej roli, było symbolem słońca i życia. Wierzono, że ma znaczenie magiczne, dlatego używano go jako kamienia węgielnego przy budowie nowego domu. Uważano też, że zapewnia urodzaj w polu i ogrodzie, a nawet powodzenie w miłości.
Zwyczaj zdobienia jaj liczy już ponad 5 tysięcy lat. Pisanki dawano w podarunku jako dowód życzliwości i sympatii. Służyły także do zabawy – turlało się po stole malowane jaja, zderzając je ze sobą, a wygrywał ten, czyja pisanka nie stłukła się.
Każde jajo można ustawić pionowo. Czy wiecie jak?
Weźcie sól i usypcie z niej mały pagórek. Następnie na środku postawcie jajko, a potem bardzo ostrożnie zdmuchnijcie sól. Jajko stoi na czubku! Jeśli się dobrze przyjrzycie, dostrzeżecie, że opiera się na kilku ziarnkach soli.
Miłej zabawy!
——————————————————–
img20210317131131-1m
W ramach świetlicowych zajęć innowacyjnych chciałabym pokazać Wam, jak można wykorzystać rolkę po papierze toaletowym. Potrzebujecie tylko rolki, klej (niezastąpiony magic), nożyczki, farby i kartka z bloku technicznego. Rolkę tniemy na kawałki, a następnie formujemy kształty, które przyklejamy na kartkę.  Kiedy klej przeschnie, nasz ułożony obrazek malujemy farbami i gotowe. Wasza wyobraźnia jest bardzo bogata, więc na pewno stworzycie piękne prace. Przyjemnej zabawy.
———————————————————
Zajączek z patyków
Zapraszam Was dzisiaj Drogie Świetliczaki do wykonania zajączków. Potrzebne będą:
- patyki (w kształcie litery Y) – na spacerze znajdziecie,
- kolorowa włóczka lub mulina,
- klej (najlepiej magic),
- oczka, drucik i kawałek białej kartki.
Patyczek skracamy, owijamy końcówkę kolorową muliną. Przyklejamy oczy (jeśli nie macie gotowych zróbcie sami), buzię, wąsiki (ja wykorzystałam kawałeczki drucika). Na koniec doklejamy nosek (u mnie samoprzylepne, małe, czarne podkładki) i nasz „patyczkowy zajączek” gotowy. Jeśli nie macie takich samych materiałów jak na zdjęciu, każdy pomysł jest dobry, wystarczy kawałek kartki i dobre chęci. Miłej pracy.
——————————————————–

MOJA WIELKANOCNA PALEMKA

„Wszyscy są, witam was,

Na zabawę już czas,

Jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy”.

Kochane dzieci, spróbujcie rozwiązać krzyżówkę, a dowiecie się, co dzisiaj wam proponuję


NA PEWNO DASZ RADĘ, TRZYMAM KCIUKI

(UWAGA! Patrz na załączniki)

 1. Jak nazywają się jajka: białe, żółte, ozdabiane, na Wielkanoc darowane?
 2. Potulne zwierzątko z cukru zrobione małą chorągiewką wdzięcznie ozdobione.
 3. Co to za radosne Święta, gdzie śmieją się pisanki i uśmiechają się baranki?
 4. Ciasto pyszne i puszyste, przed nim jemy żurek, polski, dobry, brązowy i słodki to będzie…
 5. Ukrywa w Wielkanoc słodkości różne, więc każde dziecko na niego czeka, zobaczyć go jednak – wysiłki to próżne, bo on susami kic, kic – ucieka.

(Tak na wszelki wypadek podaję rozwiązania: PISANKI, BARANEK, WIELKANOC, MAZUREK, ZAJĄC)

W Niedzielę Palmową święcimy różnokolorowe palmy w kościele. Dlaczego i skąd wywodzi się ta tradycja? O tym chciałabym wam dzisiaj opowiedzieć. Dawno temu, kiedy Pan Jezus wjeżdżał na swoim osiołku do Jerozolimy, ludzie witali go i na jego cześć machali gałązkami z drzewa palmowego. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono Niedzielę Palmową, dawniej nazywaną „Kwietną” lub „Wierzbną”, gdyż gałązki wierzbowe pokryte baziami zastępowały w Polsce gałązki palmowe. Wierzbowe bazie przystrajano bukszpanem, kwiatami i kolorowymi wstążkami. Obecnie palmy, w zależności od regionu Polski wykonuje z kolorowych suszonych kwiatów i ziół, różnobarwnych kwiatów z bibułki. Największe palmy w Polsce wykonuje się na Kurpiach we wsi Łyse. Mają one nawet kilka metrów długości. Poświęcone palmy wielkanocne miały chronić ludzi, zwierzęta i domy przed wszelkim złem, chorobami, nieurodzajem. Poświęconą palmę traktowano z wielkim szacunkiem. Dawniej istniał zwyczaj, że kto pierwszy wstał w tym dniu mógł palemką wysmagać innych domowników i nikt nie powinien się za to obrazić. Po przyjściu z kościoła dotykano taką palmą wszystkich, szczególnie dzieci, aby przez cały rok były zdrowe i posłuszne. Istniał również zwyczaj połykania bazi. Mama urywała z palmy kilka bazi i nakazywała je zjeść wołając: – Od gardła! Od brzucha! Od wszelkiego bolenia! Poświęconą palmę zatykano za ramę świętego obrazu lub umieszczano nad drzwiami, aby chroniła dom i jego mieszkańców przed ogniem i piorunami, i przechowywano do następnego roku.

A teraz czas do pracy. Potrzebujesz: patyczki do szaszłyków, nożyczki, taśmę dwustronną i kolorowe paski pociętej bibuły.

Każdy patyk obklej taśmą dwustronną, odlep papier i od szpica doklejaj pocięte paski bibuły, aż do samego dołu i gotowe. Możesz zrobić jedno lub wielokolorową palemkę.

Takie ślicznie zrobione przez Ciebie palemki będą ozdobą na waszym stole.

GRATULUJĘ WSZYSTKIM .BRAWO !!!!!!!!!!!

———————————————————
W oczekiwaniu na nadejście wiosny, dziewczynki z klas pierwszych, wykonały kolorowe, przestrzenne kwiatki z papieru. Dzieci wycinając drobne elementy, ćwiczyły motorykę małą, usprawniając dłonie i paluszki. Efekty ich pracy zobaczcie sami.
—————————————————–
img_1517W naszej szkolnej świetlicy uczniowie w oczekiwaniu na przyjście rodziców, opiekunów uczestniczą w różnych formach wspólnych gier i zabaw. Dużą uciechą są dla nich gry i zabawy stolikowe gdzie grając w warcaby, chińczyka, karty czy duubble poznają podstawową zasadę jaką jest” zasada czystej gry”. Uczniowie szukający wyciszenia chętnie układają puzzle czy buduję przeróżne budowle z klocków. Bardziej  żywiołowi podejmują wyzwanie taneczne, gdzie w rytm muzyki pląsają w kroki zumby. Dla każdego coś innego!
——————————————————
Wszyscy lubimy białą zimę, dlatego na dzisiejszych zajęciach świetlicowych, chętne dzieci z klas 1 wykonały śnieżne prace.  Wykorzystały do tego niebieskie kartki i białą kredę.
——————————————————-

Moi mili, nastał czas życzeń i radosnych chwil. W przededniu świąt, by wprowadzić Was w nastrój cudowności tych wyjątkowych dni, posłużę się słowami naszego poety. Przeczytajcie wiersz, mam nadzieję, że pokochacie go, jak wielu przed Wami. Wesołych świąt!  Niech będą ciepłe, radosne i pełne uroku.

pastedimagebase640-2

Świeciła gwiazda na niebie, 

Srebrna i staroświecka, 

Świeciła wigilijnie, 

 Każdy zna ją od dziecka. 
 

  

Zwisały z niej z wysoka 

 Długie, błyszczące promienie, 

 A każdy promień to było 

 Jedno świąteczne życzenie. 

  

I przyszli – nie magowie, 

 Już trochę postarzali - 

 Lecz wiejscy kolędnicy, 

 Zwyczajni chłopcy mali. 

  

 Chwycili za promienie, 

 Jak w dzwonnicy za sznury, 

 Ażeby śliczna gwiazda 

 Nie uciekła do góry. 

  

Chwycili w garść promienie, 

 Trzymają z całej siły. 

 I teraz w tym rzecz cała, 

         By się życzenia spełniły.              

 

Leopold Staff Gwiazda”  

—————————————————-
img_20201222_121310
W ten zimowy czas pamiętajcie o zwierzakach. One też czekają na świąteczną paczkę.

A jakie ukryły się w zagadkach?
1. Mimo, że go często karmię,
    w swym terrarium ma spiżarnię
    i policzki wciąż wypchane,
    to zwierzątko bardzo znane.
2. Powtórzy, gdy zechce, co powiesz,
    i czasem czub stroszy na głowie,
    dziób mocny ma, na dół skrzywiony,
    towarzysz z niej niezastąpiony.
3. Znany jest z rozlicznych psot,
    na wysoki włazi płot,
    lub się kładzie na leżankę,
    mrucząc senną kołysankę.
4. Mieszka w klatce, w ciepłym sianie,
    je marchewkę na śniadanie,
    każde dziecko się zachwyca,
    widząc jak on śmiesznie kica.
5. Jest miłym, powolnym grubasem,
    więc w domu hodują go czasem,
    ma pancerz solidny na grzbiecie,
    je liście, bo wciąż jest na diecie.
6. Ma długi ogonek,
    oczy jak paciorki.
    Gdy zobaczy kota,
    umyka do norki.
7. Biegam z dziećmi,
    głośno szczekam i pilnuję domu,
    żeby tam ktoś obcy nie wszedł po kryjomu.
Miłej zabawy!
—————————————————
img_20201222_152618W świątecznym nastroju zapraszamy do udziału w trzeciej odsłonie rysowania z wykorzystaniem liter V. Tym razem to leśna choinka.

Przygotujcie kartki w kratkę oraz przybory do rysowania według własnego pomysłu. Tworzenie zacznijcie od dolnej części i przesuwajcie się w górę. Litery(teraz w wersji odwróconej) umieszczajcie w kratkach.
Przyjemnej zabawy!
————————————————–
 Quiz świąteczny
Dziś mam dla Was propozycję na rozwiązanie quizu świątecznego. Sprawdźcie swoją wiedzę o tematyce świątecznej. Wystarczy kliknąć w link, który macie pod spodem, a on przeniesie Was do quizu. Życzę przyjemnej zabawy i wymarzonych prezentów pod choinką.
https://www.wordwall.net/play/8850/984/676
————————————————-
cynamonowe-ozdoby-2Jeśli lubicie świąteczny zapach cynamonu, którego aromat rozchodzi się po Waszym domu to mam dla Was propozycję wykonania ozdób o takim pięknym zapachu. Potrzebne będą laski cynamonu, klej na gorąco, sznurek lub nitka oraz różnego rodzaju ozdoby – kokardki, tasiemki, guziki, kolorowe kuleczki. Do wykonania choinki potrzebne będą 4 laski cynamonu, a do wykonania renifera 3,  które sklejamy tak jak na obrazku. Jeśli nie macie kleju na gorąco można cynamon związać nitką. Po sklejeniu ozdabiamy według własnego pomysłu – wszystkim, co macie pod ręką w domu przyklejając elementy do cynamonu. Doczepiamy sznureczek do powieszenia i gotowe.
 ————————————————
gwiazdka-1 Do wykonania gwiazdki potrzebna będzie rolka po ręczniku papierowym lub papierze toaletowym, nożyczki, klej, farby oraz ewentualnie elementy do dekoracji – cekiny, brokat. Rolkę papieru tniemy na paseczki ok 1 cm – ramiona gwiazdy, a następnie malujemy farbami na dowolny kolor (może być różnokolorowa). Jeśli farba jest już sucha sklejamy elementy tak jak na obrazku, aby powstała gwiazda. Na koniec możecie ją dodatkowo ozdobić według własnego pomysłu. Doczepiamy do gwiazdki sznureczek lub nitkę i wieszamy na choince.
————————————————

julia-choinkaŚwiąteczne inspiracje – „stroikowo”

 

 

 

 

 

————————————————————–
img_20201218_095325Czy wiecie, że . . .

Pierwszą bombkę zrobił w XIX wieku pracownik niemieckiej fabryki szkła w Lauschy. Nie stać go było na owoce, które wieszano wówczas na choince, więc wydmuchał ze szkła kształt jabłka. Ozdoba spodobała się tak bardzo, że fabryka rozpoczęła produkcję bombek.
Na początku bombki przypominały kształtem owoce. Potem przybrały różną formę, na przykład: zwierząt, pajaców, bałwanów.
Bombkę tworzy się ze szklanej rurki podgrzanej do temperatury 800 stopni Celsjusza. W ciągu 3 sekund dmuchacz musi wydmuchać kształt, gdyż potem szkło stygnie i nie daje się już formować.
Największe na świecie Muzeum Bombek znajduje się w Polsce, w Nowej Dębie.
Spróbujcie odczytać hasła ukryte w ciągach literowych.
Wykreślcie wszystkie bombki i gwiazdy w ciągu nr 1, a w ciągu nr 2 wszystkie bombki i łańcuchy.
1. BOMBSZEPTKASIĘBOMBNIEKASIEGWIAZLADASEM
ŻEGWIAZJUŻDAŚWIĘBOMBTAKAZAGWIAZPADASEM
2.
WŚRÓDBOMBIKAGIEŁAŃŁEKCUCHCHOBOMBIKANECZBOMBKIKA
ŁAŃPODCUCHŚPIEŁAŃWUCUCHJĄBOMBAKANIOBOMBŁECZKAKI
Miłej zabawy!
————————————————————
img_20201217_113620Czy wiecie, że. . .

W XIX wieku zamiast choinki wieszano pod sufitem jedynie wierzchołek iglastego drzewa – podłaźnik, który ozdabiano owocami i piernikami.
W tradycji ludowej ozdoby na choinkę miały chronić dom i przynosić szczęście.
Gwiazdka – miała pomóc w znalezieniu drogi do domu.
Dzwoneczki – zapewniały radość.
Łańcuchy – wzmacniały rodzinne więzi.
Orzechy – dodawały sił.
Światełka –  chroniły przed złem.
Proponujemy wykonanie prostej choineczki. Przygotujcie kartkę z bloku technicznego, wstążkę lub tasiemkę, nożyczki, klej oraz okrągłe guziki. Potnijcie wstążkę na 10 odcinków tak, by każdy kolejny był trochę krótszy od poprzedniego. Następnie przyklejcie je od najdłuższego do najkrótszego jeden nad drugim tak, by tworzyły kształt choinki.
Ozdóbcie ją guzikowymi bombkami. Jeśli nie macie guzików to możecie przystroić choinkę według własnego pomysłu.
Przyjemnej pracy!
———————————————————————-

Świetlicowa lekcja rysowania 3

„Łuską są pokryte od nosa po ogon.
Pod woda pływają, więc mówić nie mogą.”
Już wiecie co jest bohaterem naszej dzisiejszej lekcji rysowania? Tak to ryba. Wystarczy, że narysujesz brzuszek (okrągły, owalny), do tego płetwy i ogon (trójkąty na górze, trójkąty na dole), a na koniec pyszczek i oko. Teraz tylko piękne kolory i nasza rybka gotowa. A jeśli domalujecie jej piękne akwarium lub cudne morskie klimaty ryba na pewno będzie zadowolona. Na koniec wierszyk do zapamiętania napisany przez Jasia z Ełku:
Jedź ryby, bądź mądry
-śledzie, płocie oraz fladry.
Każda ryba – stara, młoda
-zdrowia i urody doda.
———————————————————
img_20201216_130902Proponujemy do rozwiązania świąteczne zagadki matematyczne.

1. Król Zenon kupił wspaniałą choinkę, która sięgała pod sufit. Chciał, żeby wyglądała najpiękniej na świecie i postanowił zawiesić na niej 10 sznurów lampek. Niestety, kompletnie się w nich zaplątał!
Ile kolorowych lampek świeciło na królu Zenonie, jeśli na każdym sznurze było ich 25?
2. Król Zenon znalazł pod choinką ogromną pakę, z której wyciągnął wielką trampolinę. Zaraz zaczął na niej skakać i wybił się tak wysoko, że wylądował na samym czubku swej choinki. Trzeba było przynieść drabinę i ściągnąć go na dół.
Ile czasu trwała akcja ratunkowa, jeśli wiadomo, że król skakał na trampolinie przez 15 minut, a ściągano go z choinki cztery razy dłużej?
3. Wszyscy w zamku króla Zenona siedzieli przy wigilijnym stole do północy, gdy nagle kot Klusek przemówił ludzkim głosem.
Przez ile godzin Klusek mówił, jeśli wiadomo, że zaczął o 24.00, a skończył o 5.30?
Miłej zabawy!
 ———————————————————
Propozycja świetlicowych zajęć na dzisiaj to ekologiczna, wisząca choinka z patyczków i sznurka. Do wykonania tego prostego, świątecznego „drzewka” potrzebne będą patyczki różnej długości, sznurek i ozdoby.  Patyki skracamy o ok cm, tak by utworzyły kształt trójkąta. Następnie każdą z gałązek obwiązujemy sznurkiem z obu stron, łączymy sznurek na górze i choinka gotowa. Wysokość i wielkość drzewka zależy od Was. Zawieście kolorowe ozdoby, światełka i gotowe. Przyjemnej pracy.
  ———————————————————————
img_20201215_114413Proponujemy narysowanie śnieżynki złożonej z liter V. Potrzebne są kartki w kratkę oraz przybory do rysowania według własnego pomysłu. Tworzenie najlepiej zacząć od dolnej części przesuwając się w górę. Litery należy umieszczać w kratkach, a jest ich 73. Możecie śnieżynki połączyć i powstanie piękny zimowy łańcuch.

Powodzenia!
—————————————————–
 
Ozdoby świąteczne

Święta tuż, tuż, najwyższy czas rozpocząć przygotowania do ubierania choinki. Dziś pokażemy Wam, jak w bardzo prosty sposób wykonać ciekawe ozdoby.  

Potrzebne będą: 

Z papieru wycinamy koło, do wyrysowania go na tekturce możemy posłużyć się szklanką. Następnym krokiem będzie wycięcie z serwetki ,,czapeczki” dla naszej bombki. Przyklejamy wycięty fragment serwetki na kartonik. Następnie należy dziurkaczem zrobić dziurkę i przewlec przez nią sznureczek, wystarczająco długi, by można było zawiesić naszą ozdobę na choince. Wszystko powinno wyglądać, jak na zdjęciach poniżej. 

——————————————————-
Papierowa gwiazda 3D
Drogie Świetliczaki dzisiaj zapraszam do wykonania gwiazdy z papieru, która pięknie ozdobi Wasze okna w ten świąteczny czas. Na jedną, dużą gwiazdę potrzebujecie 6 kartek A4, nożyczki, klej (Magic), zszywacz. Z kartki robimy kwadrat – zginamy na pół po przekątnej, odcinamy niepotrzebną część (zdj.2). Składamy jeszcze raz na pół, tworząc trójkąt prostokątny (zdj. nr 3 i 4). Tak złożoną kartkę nacinamy w paski ok 1 cm, pamiętając by nie przecinać jej do końca (zdj. 5 i 6). Następnie kartkę rozkładamy (7) i zaczynamy sklejanie pasków. Paski przyklejamy na zmianę -do wewnątrz, na zewnątrz (zdj. 8, 9). Po sklejeniu wszystkich pasków wychodzi pierwsze ramię naszej gwiazdy (10) – potrzebujemy ich sześć. Kiedy ramiona gwiazdy są gotowe, zszywamy ja razem (11). Nasza gwiazda już prawie gotowa (zdj. 12). Jeszcze tylko sklejamy ze sobą poszczególne ramiona (13) i możemy się cieszyć samodzielnie zrobioną, świąteczną gwiazdką (14). Powodzenia i przyjemnej pracy.

————————————————————–

Ciekawostka

Kostka Rubika jest znana na całym świecie i każdy z nas miał ją chociaż raz w dłoni.

Kilka informacji:

 • 1. wymyślił ją Ernő Rubik, węgierski architekt i rzeźbiarz
 • 2. możliwości konfiguracji w Kostce Rubika jest 43 tryliony
 • 3. najbardziej rozbudowana kostka w historii miała konstrukcję 33 x 33 x 33
 • 4. początkowo przyrząd nie miał służyć jako łamigłówka, Rubik stworzył kostkę, aby wyjaśnić studentom zasady przestrzenności i trójwymiarowości
 • 5. w pierwszych latach nikt nie chciał zająć się produkcją kostki – firmy nie wierzyły, że jej ułożenie jest możliwe, więc podczas każdego spotkania Rubik musiał układać kostkę i udowadniać, że jednak się da
 • 6. ułożenie Kostki Rubika jest o wiele łatwiejsze niż się wydaje! Istnieje kilka prostych technik, które umożliwiają ułożenie Kostki nawet w 100 ruchach

Jeśli posiadacie Kostkę Rubika spróbujcie ją ułożyć w jak najkrótszym czasie. Jeśli potrzebujecie pomocy, poniżej prezentujemy filmik, który przestawia najprostszą technikę układania kostki.

Jak w najprostszy sposób rozwiązać klasyczną kostkę Rubika – YouTube

—————————————————————-

Dziś mam dla Was kolejne propozycje na wykonania naturalnych ozdób do powieszenia na choinkę. Potrzebne będą patyczki z drzewa, kolorowe tasiemki, sznurek lub nitka oraz klej. Choinkę z tasiemek tworzymy zawiązując na patyczku kolorowe tasiemki od najdłuższej na dole do najkrótszej na samej górze patyka – tak aby powstał kształt choinki. Na koniec na samej górze patyka zawiązujemy sznureczek, nitkę lub tasiemkę tak aby można było powiesić ozdobę na choince. Choinkę z patyczków tworzymy przyklejając klejem na gorąco patyczki od najdłuższego do najkrótszego na sztywnej kartce lub drewnianym patyczku po lodach – pień choinki. Na koniec doklejamy lub zawiązujemy na samej górze sznureczek lub tasiemkę do zawieszenia naszej ozdoby.

————————————————————–
img_20201211_100218Baśnie wszyscy znają i kochają.

Proponujemy baśniowe zgadywanie.
A kto ładnie zgadnie, tego nuda nie dopadnie!
1. Poprawcie zmienione przez chochlika tytuły baśni pana Andersena.
a) Straszne kaczątko
b) Królowa mrozu
c) Dziewczynka ze świeczkami
d) Malineczka
2. Odgadnijcie na podstawie skojarzeń tytuły baśni braci Grimm.
a) Baba Jaga, chatka z piernika
b) las, wilk, babcia
c) dynia, pantofelek, bal
d) jabłko, lusterko, krasnoludki
e) wróżka, wrzeciono, sen
f) kapelusz, but, kot
g) czarownica, wieża, włosy
Miłej zabawy!
———————————————————
Świetlicowe pierniczki

Święta tuż, tuż dlatego najwyższa pora na świąteczne pierniczki. Zachęcam do skorzystania z przepisu i wspólnego, rodzinnego pieczenia.

Będziecie potrzebować: 1,5 szkl. mąki, 2 łyżki miodu, 40 g masła, 1/4 szkl. cukru pudru, 1 jajko, 0,5 łyżeczki sody, 1 łyżka przyprawy korzennej, 1 łyżeczka kakao. Miód, masło i cukier rozpuszczamy, suche składniki mieszamy razem, dodajemy jajko i rozpuszczony, ostudzony miód. Wszystko razem wyrabiamy na gładką masę i rozwałkujemy. Wycinamy kształty foremkami i wstawiamy do nagrzanego piekarnika do temperatury 180 stopni. Pieczemy ok 8 minut (przy tych czynnościach potrzebna będzie pomoc dorosłych). Teraz przechodzimy do najprzyjemniejszej części, czyli dekoracji. Potrzebujecie do tego lukier, kolorowe posypki, pisaki cukrowe, barwnik, itp. Bawcie się, ozdabiajcie, zróbcie wyjątkowe pierniczki dla swoich najbliższych. Smacznego!
———————————————————–

Dziś mamy dla Was pomysły na naturalne ozdoby.  Szybkie i łatwe do wykonania, a na pewno pięknie będą wyglądać powieszone na waszej choince lub jako ozdoba domu. Potrzebne będą szyszki, sznurek, kokardki i kolorowe elementy do ozdobienia oraz klej na gorąco, ewentualnie magic lub taśma dwustronna samoprzylepna.
Gwiazdkę z szyszek tworzymy przyklejając do siebie 6 szyszek. Następnie na środku ozdabiamy gotową gwiazdkę doklejając kokardkę i doczepiamy sznurek, aby można było ją powiesić.
Tworząc szyszkę z bombki doklejamy do niej gotowe, kolorowe kuleczki i doczepiamy sznurek. Oczywiście szyszki możecie ozdobić innymi materiałami, takimi jakie macie w domu – bibuła, wstążki, tasiemki. Wszystko zależy od Waszych pomysłów.
Trzeci pomysł to wykonanie renifera z szyszki. Wystarczy dokleić mu poroże z patyczków, dokleić oczka, nosek i oczywiście sznureczek. Uszy renifera wycinamy z papieru technicznego. Jeśli na oczy i nos nie macie gotowych materiałów możecie zrobić wszystko z kartki technicznej.

 ————————————————————-

Drogie Dzieci, czy wierzycie w krasnoludki i skrzaciki? Dzisiaj w „Wielkiej szkole rysowania” pokażę Wam jak możecie namalować własnego krasnoludka.  Na pewno wiecie, że krasnale wyglądem przypominają ludzi. Rozpoznamy je po spiczastej, czerwonej czapce. Charakterystyczna dla nich jest również broda. Są to wesołe i przyjazne ludziom postacie. Pamiętacie w jakich bajkach występują krasnale?

Przypomnijcie sobie Moi Drodzy, a jeżeli macie ochotę podzielić się tytułami bajek i krasnoludków które namalowaliście czekam na zdjęcia (proszę wysyłać na pocztę pani Emilii Bazylkiewicz). Przygotujcie kartki, przybory do rysowania i do dzieła! Świąteczne krasnale niech zagoszczą w Waszych domach. Przyjemnej pracy.

———————————————–

img_20201207_213319Czy wiecie, gdzie można znaleźć baśniowe miejsca?

1. W Glenshee, na zachodnim wybrzeżu Szkocji, znajduje się Dolina Wróżek. Podobno jeśli wróżki polubią odwiedzającego, oczarowują go tak, by często do nich wracał.
2. W Reykjaviku istnieje szkoła magii, w której można dowiedzieć się wszystkiego o elfach, trollach i ograch.
3. W Dublinie znajduje się Muzeum Skrzatów. W salach sprzęty są wielkie, a ludzie czują się przy nich jak krasnale.
4. W Holandii w parku rozrywki Efteling można zwiedzić Bajkowy Las, gdzie spotkamy różne postacie i obejrzymy fantazyjne przedstawienia.
5. W Niemczech jest Baśniowy Szlak Braci Grimm. Na trasie liczącej 600 km można zwiedzić np. dom Królewny Śnieżki.
Czytajcie baśnie zanim zaśniecie!
Spróbujcie uzupełnić brakujące w wierszyku rymy (ile kropek tyle liter).
Baśniowy tłok
Tu wiedźma zęby szczerzy,
tam pani macha z . . . . . ,
tu straszą straszne damy,
tam portret wylazł z . . . . ,
tu smok trzygłowy hasa,
tam wilki wyją w . . . . . . ,
tu rycerz mknie w przyłbicy,
tam duch gna po . . . . . ,
taki baśniowy tłok
wywołać może szok!
Miłej zabawy!

 

———————————————————-

zimowy-balwanekBałwanek ze skarpetki. 
Jeśli nie macie jeszcze pomysłu na prezent dla Waszych najbliższych to proponujemy wykonanie bałwanka, który jednocześnie będzie ładną dekoracją zimowo- świąteczną. Potrzebna będzie skarpetka, ryż, sznurek lub nitka oraz materiały do ozdobienia. Bałwanka wykonujemy w kolejności pokazanej na obrazku, a więc skarpetkę tniemy na dwie części – jedna na tułów, druga na czapeczkę. Wsypujemy ryż, obwiązujemy sznurkiem i nakładamy czapeczkę. Na koniec możemy mu dokleić lub doszyć oczka i nosek, guziki, zawiązać szalik z tasiemki lub materiału, ozdobić czapeczkę. Wygląd Waszego bałwanka zależy od Was – to Wy go tworzycie. Życzymy wielu cudownych pomysłów.

 —————————————————

Niedługo święta, więc zaczynamy nasze przygotowania. Propozycja dla Was to wykonanie ozdoby na okna – białe lub kolorowe gwiazdki 3D oraz gwiazdki z origami. Potrzebne będą: kolorowa lub biała kartka i nożyczki. Gwiazdki możecie wykonać różnej wielkości w zależności z jak dużej kartki będziecie składać gwiazdy. Sposób wykonania jest bardzo szybki i prosty – gwiazdka 3d natomiast gwiazdka z origami jest troszkę trudniejsza. Wystarczy składać kartkę krok po kroku zgodnie z instrukcją. Na koniec przyczepiacie nitkę lub sznurek i gotowe.
Aby ułatwić Wam zadanie poniżej macie linki do filmików jak je wykonać:

https://pl.pinterest.com/pin/55380270405902993/

———————————————————-

Święta coraz bliżej. W tym roku będą wyjątkowe. Spędzimy je w nieco mniejszym gronie niż zazwyczaj. Warto zadbać o to, by osoby z którymi nie zobaczymy się w te święta poczuły, że o nich pamiętamy. Proponuję Wam dzisiaj moi Drodzy wykonanie kartek Bożonarodzeniowych, które wyślecie najbliższym. Własnoręcznie robione dostarczą radości i będą wyjątkowo miłym prezentem. Wykorzystajcie wszystkie materiały, jakie macie w domu. Kartę A4 (najlepiej techniczną) podzielcie na pół, każdą połówkę zegnijcie, aby miała format „otwieranej pocztówki” i do dzieła. Dla przypomnienia: w środku wpisujemy życzenia, pierwsza stronę ozdabiamy świątecznymi motywami. Do przyklejania materiałów użyjcie mocnego kleju (najlepiej Magic). Jeśli brakuje Wam pomysłów, zaczerpnijcie je z Internetu. Na koniec koperta, adres, znaczek i możecie wysyłać Wasze arcydzieła!

 ——————————————————–

img_20201204_124628Pomocnikami Mikołaja są renifery, które zaprzęga do swoich wielkich sań.

Proponujemy narysowanie renifera złożonego z liter V. Potrzebne są kartki w kratkę oraz przybory do rysowania według własnego pomysłu. Najlepiej zacząć tworzenie od dolnej części przesuwając się od strony lewej do prawej. Należy umieszczać litery w kratkach.
Powodzenia!

 

 

———————————————————-

mikolajek-i-reniferekNadchodzi Mikołaj! To już za dwa dni!!!  Ciekawe, czy wiecie wszystko o Świętym Mikołaju? Przygotowałam dla Was quiz i teraz łatwo możecie to sprawdzić klikając poniższy link, który przekieruje Was do mikołajkowego quizu. Zachęcam do zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy.
https://www.wordwall.net/pl/resource/7963381

Ponadto mam dla Was propozycję wykonania małego mikołajka i renifera. Potrzebne będą patyczki lub wykałaczki, papier kolorowy, klej. Z papieru wycinamy dwa trójkąty dowolnej wielkości, uszy i rogi renifera oraz głowę i wąsy Mikołaja. Jeśli nie macie jednorazowego talerzyka na brodę Mikołaja możecie ją wykonać w dowolny sposób – wata, waciki, biała kartka. Następnie wszystkie elementy sklejamy tak jak na obrazku. Oczy i nos można wykonać z gotowych elementów. Na koniec od tyłu przyklejamy patyczek i gotowe. Takie piękne dekoracje możecie wbić do doniczki lub powiesić w oknie. Życzę przyjemnej zabawy.

 —————————————————————

img_20201201_102110-1 image-7
Dzisiaj dzieci na zajęciach czapkę wykonają
Taką jak górnicy na Barbórkę mają
Czarna opaska z pióropuszem pięknym
Górni, ja ubiera, gdy jest dzień odświętny.
Dzień 4 grudnia jest tradycyjnym wielkim świętem górników popularnie zwane Barbórką.
Czako górnicze to nakrycie głowy używane tylko z mundurem galowym. Z przodu posiada godło górnicze haftowane złotą nicią. Z lewej strony czako przyozdobione jest pióropuszem z kogucich piór. W górnej części czaka poniżej jego górnej krawędzi, znajduje się borta – wzór haftowany złota nicią. Określa on stopień górniczy.
Rodzaje pióropuszy:
1. Pióropusz zielony: czako generalnego dyrektora górnictwa i górniczego.
2. Pióropusz biały: czako dyrektora, inżyniera górniczego, osoby z nadzoru.
3. Pióropusz czarny: czako górnika.
4. Pióropusz czerwony: czako członka orkiestry górniczej.
5. Pióropusz biało-czerwony: czako orkiestmistrza.

—————————————————

1„Mój śmieszny pupil” – zabawy świetlicowe

Zapraszamy uczniów uczęszczających na świetlicę do wzięcia udziału w konkursie „Śmieszne zdjęcie / filmik pupila”.

Wykonaj zdjęcie lub nagraj krótki filmik swojego pupila (zwierzątko domowe), które rozbawi nas do łez. Następnie prześlij je na adres email do Pani Agnieszki ze świetlicy. Pamiętaj o dopisaniu w treści wiadomości swojego imienia i nazwiska.

————————————————-

img_20201203_110159

Świetlicowa lekcja rysowania
Drogie Świetliczaki zapraszam do „Wielkiej szkoły rysowania”. Święta coraz bliżej, dlatego propozycja na dzisiaj to narysowanie choinki. Wystarczy kilka trójkątów, prostokącik i drzewko gotowe. Teraz dodajcie kolor, możecie drzewko pięknie przyozdobić i gotowe. Spróbujcie sami, powodzenia.

 

 

 

—————————————————-

gornikZbliża się wielkimi krokami święto wszystkich górników, czyli Barbórka. W tym dniu imieniny również obchodzi Barbara – patronka górników. Przypominamy, że to już jutro.  Z tej okazji proponujemy wykonanie górnika z płaskiego origami z kółek. Taką pracę możecie podarować swoim bliskim jako barbórkowy prezent. Potrzebny będzie papier kolorowy, klej i nożyczki. Wycinamy 7 czarnych kółek -1 duże na tułów, 4 średnie na ręce i nogi oraz 2 małe na stopy. Do tego 3 kółka w jasnym kolorze na twarz i dłonie – jedno duże i 2 małe oraz żółte, małe kółeczka na guziczki. Kółko tułowia zaginamy z dwóch stron, natomiast pozostałe na pół. Gotowego górnika naklejamy na kartkę i gotowe. Dorysowujemy oczy, nos i buzię oraz wycinamy z papieru czapkę i ją naklejamy na głowę. Możecie oczywiście dopisać życzenia i gotowe.

 ———————————————————

Propozycja zabawy na dzisiaj to wykonanie własnego gniotka. Pan Gniotek pozwoli Wam się odstresować i wyrzucić negatywne emocje. Ta prosta zabawka zrelaksuje Was i wprawi w dobry nastrój. Do wykonania potrzebujecie: balon, butelkę 500 ml, mąką ziemniaczaną lub ryż, lejek, słomkę lub wykałaczkę, włóczkę do zrobienia fryzury stworkowi oraz czarny marker.

Na początku wsypujecie mąkę do wysokości 1/2 lub 3/4 butelki w zależności od wielkości balona. Najlepiej robić to przez lejek, poruszając w środku słomką lub wykałaczką, aby przesypywało się bez zastojów. Następnie dmuchacie balon, skręcacie go i zakładacie na butelkę. Teraz wystarczy butelkę obrócić w taki sposób, aby mąka przesypała się do nadmuchanego balona. Można to przyśpieszyć ściskając kilkukrotnie butelkę. Balon należy nadmuchać, ponieważ zmieścicie wtedy więcej mąki i nie wyjdzie Wam „flak”. Wypełniony mąką balon ściągamy z butelki, spuszczacie powoli powietrze związujecie go i zabieracie się za dekorowanie. Na czubku głowy naszego Pana Gniotka przywiązujecie włóczkę, rysujecie markerem buzię i gotowe. Przyjemnej zabawy.

 

———————————————-

imagesWyzwanie na dziś!

Wciel się w badacza i odkryj, który smak budyniu jest uwielbiany przez członków Twojej rodziny. Jak to zrobić?

 •  Przygotuj sobie kartkę papieru i coś do pisania. Zapytaj, każdego domownika o jego ulubiony smak budyniu a odpowiedzi zapisz na kartce (możesz także zadzwonić np. do babci, kuzyna). Następnie policz, która odpowiedź powtarza się najczęściej.
 • Inny sposób to stworzenie własnej, autorskiej ankiety. Jak to zrobić? Na kartce wypisz wszystkie smaki budyniu jakie znasz lub przedstaw je za pomocą rysunków np. malinowy – narysuj malinę. Przygotuj tyle takich samych ankiet, ile chcesz o to zapytać osób. Następnie rozdaj je i poproś o zaznaczenie ich ulubionego smaku budyniu. Policz powtarzające się odpowiedzi. W TYM BADANIU NIE ZAPOMNIJ ZAZNACZYĆ RÓWNIEŻ SWOJEJ ODPOWIEDZI :)
 • Jeśli masz w domu budyń, ugotuj i podaj go ze swoimi ulubionymi dodatkami. Smacznego!
 • P.S. My nadal nie możemy się zdecydować, który smak jest najlepszy, waniliowy czy czekoladowy

————————————————

ZAJĘCIA SPORTOWE

Po takich smakołykach warto również zadbać o ruch. Oto nasze propozycje na dziś.

Rozgrzewka – na dobry początek trochę skoków w rytm muzyki.

DUŻY I MAŁY SKOK – WYGIBASY TV – piosenki dla dzieci – piosenka dla dzieci, dziecięce hity! – YouTube

KTO JAK SKACZE – WYGIBASY TV – piosenki dla dzieci – piosenka dla dzieci, dziecięce hity! – YouTube

——————————————————-

outlook-uwmlaju3Wyzwanie na dziś!
Upiecz wspólnie z rodziną słodkie Muffinki.

 • Zachęcamy do zrobienia zdjęcia gotowej muffinki i wysłania na do Pań ze świetlicy.
 • Pamiętaj, aby w e-mailu podać swoje imię i nazwisko. Smacznych wypieków!

Propozycję przepisów znajdziesz poniżej:

https://www.domowe-wypieki.pl/przepisy/ciastka-male-wypieki/873-muffinki-z-czekolada

————————————————————————–

img_20201201_125438Jak zapewne dobrze wiecie, 6 grudnia obchodzimy mikołajki.

Święty Mikołaj żył naprawdę. Był biskupem Miry, miasta na terenie dzisiejszej Turcji. Słynął z dobrego serca i pomagał komu tylko mógł. Wszystkie dobre uczynki spełniał w wielkiej tajemnicy, aby nikt go nie zobaczył.
Obecnie Kraina Świętego Mikołaja znajduje się w odległości 8 km od Rovaniemi, stolicy Laponii. Na co dzień Mikołaj pracuje w fabryce zabawek oraz nadzoruje pracę 50 chochlików, które zajmują się listami od dzieci z całego świata.
Spróbujcie uzupełnić brakujące w wierszyku rymy (ile kropek tyle liter).
Prezenciki
Wpadł dziś do mnie sam Mikołaj,
taszcząc wielkie wory!
Nikt mi tylu prezencików
nie dał do tej . . . .
W pierwszym worku były wrotki,
w drugim – dwa pluszowe . . . . .
w trzecim- piłka i organki,
w czwartym – sanki i skakanki,
w piątym – kolorowe wstążki,
w szóstym – cztery grube . . . . . . .
w siódmym – lodów całe góry
i wiśniowe . . . . . . . . .
a co w ósmym było, nie wiem.
Rozwiązałam tylko siedem.
Więcej nie zdążyłam, bo się obudziłam.
Miłej zabawy!

———————————————————–

image-6Dzień dobry Dzieciaczki. 6 grudnia coraz bliżej. Czy napisaliście już list do św. Mikołaja? Jeśli nie, to szybciutko zabierajcie się do pracy. Świetlica szkolna dostała list od św. Mikołaja. Przeczytajcie co napisał.

„Kochane Dzieci!!!
Na wstępie listu pozdrawiam Wszystkich serdecznie. Cieszę się bardzo, że rok minął tak szybko i znowu mogę obdarowywać Was wspaniałymi prezentami.
Mieszkam w tajemniczej krainie KORVATUNTURII, która położona jest we wschodniej Laponii. Dzieci z całego świata przysyłają do mnie listy, w których proszą o najbardziej wymarzone prezenty. Moi pomocnicy – skrzaty w swoich podziemnych fabrykach produkują przez cały rok zabawki. Dostałem bardzo dużo listów od dzieci z Waszej szkoły. Wiele prezentów jest już spakowanych i czeka na rozdanie, w dniu moich imienin. Nie martwcie się, jeśli do Wszystkich nie zdążę 6 grudnia, powrócę do Was wraz z pojawienie się w dniu Wigilii pierwszej gwiazdki na niebie. Wypatrujcie jej…
Pozdrawiam Was cieplutko.
św. Mikołaj”

Do dzieła Kochani, a w oczekiwaniu na 6 grudnia zachęcamy do wykonania mikołajka z origami.

———————————————————-

Dzisiaj mamy dla Was pomysł na wykonanie andrzejkowej, sympatycznej czarownicy. Do wykonania potrzebny Wam będzie papier kolorowy i klej. Małą czarownicę nr 1 można wykonujemy z drewnianych patyczków klejąc je tak aby powstał trójkąt, a więc tułów czarownicy. Następnie o takiej samej wielkości wycinamy trójkąt z kartki papieru i naklejamy na patyczki. Jak nie macie patyczków można tułów zrobić tylko z kartki papieru.  Następnie wycinamy buźkę, rączki, włosy, miotłę i kapelusz. Wszystko naklejamy tak jak na obrazku i czarownica gotowa. Czarownicę nr 2 wykonuje się w podobny sposób. Można oczywiście nakleić gotowe elementy jak oczka, cekiny, włosy z nitki lub wełny oraz zmienić kolory według własnego pomysłu. Aby Wasza czarownica latała na miotle wystarczy doczepić jej tylko nitkę lub sznurek i powiesić w dowolnym miejscu. Życzymy udanej zabawy.

 ———————————————————–

img_20201127_095514Na wieczór andrzejkowy oprócz tradycyjnego lania wosku proponujemy jeszcze wróżby, oczywiście sprawdzone!

1. Wróżba ze świecami
Weź miskę, nalej do niej wody i puść na nią dwie świece. Jeśli świece się spotkają to spełnią się Twoje najskrytsze marzenia.
2. Rzucanie kości
Do wróżby potrzebne są trzy kostki do gry. Zamieszaj je w dłoni lub kubku i wyrzuć na wyznaczone pole. Policz wszystkie oczka i odczytaj swoje przeznaczenie:
3 – szczęście
4 – sprzeczka
5 – spełnienie życzeń
6 – coś zgubisz
7 – musisz się więcej uczyć
8 – powodzenie
9 – poznasz nowego przyjaciela
10 – miła niespodzianka
11 – wesoła zabawa
12 – dobre wiadomości
13 – mały smutek
14 – możesz liczyć na pomoc
15 – bądź uważny!
16 – miłe spotkanie
17 – zmiana planów
18 – wielki sukces
Podczas wróżenia możecie używać magicznych słów – abrakadabra, hokus – pokus.
Wesołej zabawy!

——————————————————

img_20201126_235004Zbliża się wieczór tajemniczych wróżb i czarów (andrzejki).

A oto wiadomości na temat czarownic z legend i baśni.
Legenda głosi, że dawno temu Ziemię pokrywały tysiące wulkanów, a pośród gorącej lawy żyły potwory. Wiele milionów lat później wulkany uspokoiły się, a Ziemię pokryły lasy i łąki. Wtedy te olbrzymie potwory zamieniły się w czarownice.
Utarło się przekonanie, że czarownice są bardzo stare i brzydkie. Jednak nie zawsze tak bywa. Przykładem jest Hermiona z powieści o Harrym Potterze.
Czarownica nigdy nie mieszka sama, lecz oczywiście z czarnym kotem, a także z nietoperzami, pająkami, krukami i sowami. W swoim laboratorium ma kociołek, w którym przygotowuje eliksiry. Najczęściej spotykanym jej pojazdem jest miotła.
Najsłynniejsza szkoła czarownic znajduje się w opuszczonym zamku Hogwart w Anglii.
Spróbujcie odgadnąć tytuły baśni, w których pojawiają się opisane czarownice.
1. Czarownica- królowa pyta lustereczko: ” Kto jest najpiękniejszy w świecie? „
2. Jędza zjada tylko tłuściutkie dzieci, ale dzięki sprytowi dziewczynki sama trafia do pieca.
3. Wiedźma ma wrzeciono, którym ukłuła się królewna i zapadła w sen.
Miłej zabawy!

———————————————————–

img_20201124_12242625 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia.

„Czy to jutro, czy to dziś,
 Wszystkim jest potrzebny miś!”
Najbardziej znane misie to:
1. Kubuś Puchatek
2. Miś Uszatek
3. Miś Colargol
4. Miś Yogi
5. Miś Paddington
6. Gumisie
7. Troskliwe Misie
Dopasujcie misie do poniższych opisów.
a) mieszkają w dolinie i piją sok, który daje nadzwyczajne możliwości
b) został znaleziony na stacji w Londynie i stąd jego imię
c) zna się z dziećmi nie od dziś i klapnięte uszko ma
d) mieszka wraz z rodziną w lesie i uwielbia śpiewać
e) przyjaźni się z Krzysiem i uwielbia miodek
f) podróżują po swojej magicznej krainie wagonikiem zawieszonym na tęczy
g) mieszka w parku narodowym i kradnie kosze piknikowe turystom
Milej zabawy!

—————————————————————

andrzejkowe-nietoperze nietoperzeZbliżają się andrzejki, a więc mamy dla Was propozycję wykonania andrzejkowych nietoperzy. Sposób ich zrobienia jest bardzo łatwy i prosty. Wystarczy przygotować czarna i białą kartkę. W przypadku pierwszego nietoperza 2 czarne kartki składamy w harmonijkę i sklejamy je ze sobą tak aby powstało kółko. Następnie wycinamy skrzydła nietoperza w dowolnym kształcie i przyklejamy je z tyłu. Na końcu wystarczy wyciąć z papieru oczy i zęby lub nakleić gotowe oczka i gotowe. Tworząc drugiego nietoperza sami wybieracie jakiego kształtu będzie jego tułów – kwadrat, prostokąt, owal, kółko. Wycinacie skrzydła, oczy, zęby i uszy, a następnie wszystkie elementy doklejacie. Na koniec można dokleić z tyły nitkę i go powiesić w dowolnym miejscu.
Życzymy udanej i twórczej zabawy.

 ——————————————————-

image-4

Drogie Dzieciaki! Aż łezka się w oku kręci, że jesteście tak daleko… Dźwięki muzyki w tym roku nie powitają wieczoru andrzejkowego. Możemy się jednak bawić bezpiecznie – w domach. Poproście rodziców, by towarzyszyli Wam w zabawie.

Pod linkiemj przedstawiam Wam kilka pomysłów na andrzejki. (Pomysł zaczerpnięty za serwisem www.polki.pl)

KLIK!

 

——————————————————

swZapraszamy chętnych do wykonania wesołych ślimaczków z plasteliny i kolorowych, jesiennych liści. Potrzebna będzie plastelina, ozdobne, plastikowe oczka, liście klonu (nie wysuszone), gumka recepturka, klej. Z plasteliny formujemy wałeczek z dwoma różkami na które przyklejamy oczy. Liście składamy na pół i zwijamy w ciasny rulon, który ściskamy gumką. Owijamy kolejnym liściem w zależności od tego, jak duża ma być muszla naszego ślimaka, a koniec sklejamy klejem. Gotową „muszlę” mocujemy na plastelinie. Przyjemnej zabawy.
—————————–
Proponujemy dziś chwilę rozrywki z piosenkami, które znają z pewnością Wasi rodzice i dziadkowie. Zostały przedstawione w trochę innej aranżacji. Prosta zabawa, przyjemna i odprężająca. Pod spodem zamieszczam link. Wystarczy kliknąć, by przenieść się w bajkowy świat piosenki. Miłej zabawy.
Hm…on też się tam znajdzie.
bar
Pomysł na piosenki zaczerpnięty z youtube.com

 


 

11 listopada obchodzimy bardzo ważne święto w historii naszej ojczyzny, a mianowicie Dzień Niepodległości. Z tej okazji zachęcam do wykonania godła naszego kraju czyli białego orła na czerwonym tle. Potrzebne będą: kartki – czerwona, żółta i kilka białych, rolka po papierze toaletowym, klej, nożyczki, czarny mazak. Rolkę oklejamy białą kartką. Z kartki żółtej wycinamy dziobek dla naszego orzełka, nóżki i koronę. Wszystko przyklejamy do rolki, malujemy oczka. Na białej kartce odrysowujemy swoje dłonie, które po wycięciu będą skrzydłami orła. Przygotowane elementy przyklejamy na czerwona kartkę i piękne, własnoręcznie zrobione godło gotowe. Przyjemnej pracy. 

 ===========================================================

,,Jedziemy na wakacje” Cz. Janczarski
 
Jedziemy na wakacje
do lasu, nad wodę.
Prosimy ciebie, słonko
o piękną pogodę.
 
Jedziemy na wakacje
nad morze, na plażę.
Kolorowe muszelki
przynieś, falo, w darze.
 
Jedziemy na wakacje
w te góry wysokie.
Nie chowajcie się, szczyty,
za mgłą, za obłokiem.
                               
Jedziemy na wakacje
Na Mazury? Może!
Wyjrzyj z krzaków, prawdziwku,
czekaj na nas w borze!
 • Jeszcze jeden dzień i upragnione wakacje!  Mamy dla Was jeszcze porady jak bezpiecznie się opalać, żeby się nie spalić oraz wakacyjne rady, które ułożycie po rozwiązaniu działań.
  Życzymy wszystkim cudownych, pełnych ciekawych przygód i bezpiecznych wakacji!!!
  separator
  Wakacje to czas odpoczynku i dobrej zabawy, ale należy także pamiętać o bezpieczeństwie podczas tych wspaniałych dni. Dlatego, gdy klikniecie w powyższe obrazki to możecie przypomnieć sobie i przeczytać  podstawowe zasadach bezpieczeństwa:
  separator
  Prezentujemy Wam kolejny przykład legend polskich, którą z pewnością wielu z Was zna. Dziś w nowej, zabawnej odsłonie:
  separator
  Zbliżają się wakacje, więc mamy dla Was propozycję wykonania własnych wakacyjnych list. Pierwsza będzie dotyczyć pomysłów, które będziecie chcieli  zrealizować – taka lista życzeń wakacyjnych. Możecie wpisać na nią co tylko Wam przyjdzie do głowy, a pod koniec wakacji zobaczycie, czy wszystko Wam się udało. Drugą możecie zrobić w przypadku gdy gdzieś wyjeżdżacie – lista potrzebnych i ważnych rzeczy, które trzeba i powinno się zabrać ze sobą. Przyjemnego tworzenia!
  separator
  separator
  Kwiatek dla taty
  Dzisiaj Dzień Waszych Tatusiów. Jeśli nie macie jeszcze dla Nich upominków zapraszam do zrobienia kwiatków z płyt CD. Wykorzystajcie do tego stare płyty CD. Potrzebny jeszcze będzie papier kolorowy lub bibuła, można wykorzystać filc dekoracyjny. Narysujcie płatki, listki – wszystkie pomysły dozwolone. Materiały na płytkę najlepiej przykleić taśmą dwustronna lub klejem (np. Magic). Przyjemnej pracy.
  separator
  Zachęcam do zobaczenia prezentacji najrozmaitszych miejsc w Polsce. Znajdziecie tam atrakcje turystyczne naszego kraju, zarówno wspaniałe panoramy miast, jak i wycieczki po zabytkach i ciekawych instytucjach. Wpiszcie w wyszukiwarce : www.wirtualnykraj.pl.

  Miłego oglądania!
  separator
  Z czego składa się super tata?
  Zabawa polega na stworzeniu portretu Waszego taty i napisaniu ( wymyśleniu) śmiesznych, ciekawych cech charakteru lub wyglądu jakie tylko on posiada. Jeśli uda Wam się takie dzieło stworzyć, to możecie dać je Waszemu tacie w prezencie. Na pewno się ucieszy.
  super-tata
  separator
  Mamy dla Was kolejną  propozycję na prezent dla tatusia – laurka w kształcie koszuli.  Potrzebne będą dwie kolorowe kartki, nożyczki i klej. Z jednej kartki wykonujemy koszulę – kartkę A4 składacie na pół ( można zostawić prostokąt lub zmniejszyć ją do kwadratu) i od góry wycinacie kołnierzyk, który zaginacie tak jak jest pokazane na obrazku. Z drugiej kartki wykonujemy krawat – zgodnie z instrukcją na obrazku. Następnie przyklejamy krawat do koszuli i gotowe. Oczywiście można go ozdobić w dowolny sposób, a w środku napisać życzenia dla Waszego taty.
  separator
  Dziś część pierwsza pomysłów na wakacje. Do czwartku będę Wam podawać pomysł do wykonania w wakacje. Jako pierwszy będą łódeczki wykonane z zakrętki, kawałka papieru w dowolnym kolorze i wzorze oraz wykałaczki. Potrzebna będzie plastelina do przyklejenia masztu – patyczka. Miłej zabawy.
  cf53ac4688aa0893451b19b523e05fe5
  Prezenty dla Taty
  Zbliża się Dzień Ojca, więc mamy dla Was propozycję na wykonanie  prezentów. Pierwszy pomysł to zrobienie plakatu o Waszym tacie z słodkimi dodatkami. Wystarczy mieć dużą kartkę lub dwie małe złączone ze sobą, mazak, taśmę klejącą oraz zakupione słodycze. Możecie wykorzystać tekst z obrazka lub napisać  swój własny przyklejając w odpowiednie miejsca słodycze, tak aby pasowały do ułożonego zdania.
  Drugi pomysł to wykonanie laurki – serduszka z wypisanymi cechami, jakie posiada Wasz tata. Wystarczy wyciąć duże serce z kartki, na środku większymi literami napisać wyraz Tata, Tatuś – można dodać imię, a wokół kolorowymi mazakami cechy charakteru.
  separator
  Kolorowe drzewko
  Dziś spróbujemy zrobić śliczne kolorowe drzewko. Będą Wam potrzebne: nożyczki, papier kolorowy, klej do papieru, rolka po papierze toaletowym. Poniżej zamieszczamy dokładną instrukcję wykonania drzewka. A może zrobicie cały las?
  8f5d1f710d9f5b3e45aefaf0986d936d
  separator
  Palindromy
  To zdanie to palindrom – tak samo brzmi czytane od początku i od końca. Znajdźcie jednowyrazowe palindromy w poniższych kategoriach. Na pewno znacie te słowa! Powodzenia!

  1. Imię pani Asa -
  2. Elegancka fryzura -
  3. Jest w każdej łazience -
  4. Skok -
  5. Zabronienie czegoś -
  6. Największa z papug -
  separator
  Świetlicowe stworki z warzyw i owoców
  Zapraszamy Was dzisiaj do zrobienia pysznych i zdrowych stworków warzywno – owocowych. Potrzebujecie tylko ulubione warzywa i owoce, wykałaczki i szczyptę fantazji.  Przygotujcie sobie ulubione, umyte i pokrojone warzywa i owoce. W pokrojeniu poproście o pomoc rodziców. Następnie  użyjcie Waszej pomysłowości i do dzieła! Możecie wykonać zwierzątka, postacie, cudaki, stworki. Smacznej zabawy!
  separator
  Quiz logiczny
  Spróbujcie znaleźć prawidłowe odpowiedzi.

  Wystarczą logiczne myślenie i chęć!
  1. W obu rękach jest 10 palców, ile palców jest w 10 rękach?
  2. Cegła waży kilogram i tyle, co pół cegły. Ile waży cegła?
  3. Masz trzy siostry i każda z was ma jednego brata. Ile masz rodzeństwa?
  4. Babcia Marysi ma cztery wnuczki. Trzy z nich noszą imiona Basia, Ewa i Kasia. Jak ma na imię czwarta wnuczka?
  separator
  Zwierzątka z patyczków
  Do wykonania potrzebne będą drewniane patyczki po lodach, klej lub taśma dwustronna samoprzylepna, papier kolorowy oraz kolorowe mazaki. W zależności jakiego zwierzaka chcecie stworzyć tyle będzie potrzebnych patyczków. Aby złączyć je razem najlepiej przykleić je na zwykłą kartkę, a następnie wyciąć lub klejem magic skleić boki. Następnie z papieru wycinamy łapki, uszy, ogon, oczy i pyszczek i przyklejamy do patyczków lub rysujemy mazakiem. Możecie stworzyć własne zwierzątka i ozdobić je według własnego pomysłu.
  separator
  Na wakacyjne dni
  W wakacyjne dni, na słoneczną i deszczową pogodę polecamy zabawę z butelką i sznurkiem. Poproście rodziców o pomoc przy zrobieniu zabawki. Butelkę można pomalować w dowolnym kolorze i wzorze. Na końcu sznurka możecie umieścić dowolną zabaweczkę, pod warunkiem, że będzie niewielka. Może to być mała piłeczka, kulka czy wkładka do jajka niespodzianki. Przyjemnej zabawy.
   cce7f6190863c5f3315bd30162405bbf
  separator
  separator
  Zabawy na słotę – rusz głową!
  2 1-2
  Dla ciekawych 
  Czy wiesz, że woda stanowi około 70 procent powierzchni naszej planety? Pod tym względem przypomina ludzki organizm. Jednak przyroda nie ma jak uzupełniać wody. Jej ilość bardzo szybko maleje. Pamiętaj o tym,kiedy używasz jej w łazience czy kuchni!
  separator
  Świetlicowe lody
  Komu lody dla ochłody?! W upalone dni wszystkim smakują, dlatego jeśli chcecie stworzyć pyszny deser lodowy przygotujcie płatki kosmetyczne, kartki papieru, brokat, klej, nożyczki i coś do zafarbowania płatków (ja użyłam bibuły w mocnym kolorze). Na początku zafarbujcie płatki kosmetyczne i odłóżcie do wyschnięcia. Wytnijcie trójkąt jako wafelek, przyklejcie suche płatki a na koniec posypka (użyłam brokatu ale może macie inny pomysł). Prawda, że pysznie wyglądają. Miłej pracy.
  separator
  Zwierzaki z zakrętek
  Dziś mamy dla Was propozycję wykonania kolorowych zwierzątek z zakrętek. Potrzebne będą zakrętki, papier kolorowy, nożyczki, klej lub taśma klejąca, marker, plastelina. Jeśli chcecie wykonać zwierzaka z dwóch zakrętek to należy je ze sobą skleić za pomocą taśmy dwustronnej, plasteliny. Następnie z kolorowego papieru wycinamy łapki, ogon, uszy oczy, nos i doklejamy w taki sam sposób. Oczy i pyszczek można także wykonać markerem lub plasteliną. Wszystko zależy od Waszego pomysłu. Udanej zabawy!
  separator
  00e0adfb00a188adb5d8a5140a0bc139Przedstawiamy Wam, drodzy nasi Uczniowie, węża ze skarpety. Będzie Wam potrzebny do opowieści o królu węży, którą wkrótce znajdziecie na stronie.
  separator
  Świetlica dla ciekawych
  5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Został on ustanowiony w 1972r. Pamiętajcie, że aby żyć zdrowo i czysto musimy chronić nasze środowisko. Najlepiej zacząć od swojego najbliższego otoczenia i dbać o nie na co dzień!  Czy wiecie , że drzewa i też mogą tańczyć? W naszym kraju można zobaczyć tańczące sosny. Ten ewenement przyrodniczy napotkamy w lasach przy szlaku w Czołpinie. To skutek silnego wiatru, który często występuje w tym rejonie. Zachęcam do odnalezienia na mapie Polski!. Odczytajcie plątaninkę, a dowiecie się również, jak nazywa się nauka, która zajmuje się właśnie ochroną środowiska.
  separator
  Latimage-2o zbliża się wielkimi krokami dlatego zrobimy dzisiaj wakacyjne łódki z rolek. Potrzebujecie tylko rolki po papierze toaletowym, kolorowy papier, farbki, klej i czystą kartkę. Rolkę malujecie farbką według uznania. Z kolorowej kartki wycinacie trójkąt, który będzie żaglem. Wszystko razem przyklejacie na kartkę. Domalujcie jeszcze morze, słońce i można wyruszyć w rejs. Udanej podróży.
  separator
  Kolorowa papuga
  kolorowa-papugaDzisiejsza propozycja to papuga z kolorowego papieru. Potrzebny będzie papier kolorowy lub kolorowe kartki, nożyczki, klej i wasze rączki. Na kolorowej kartce odrysowujecie swoje ręce, które stworzą kolorowy ogon papugi. Kolory wybieracie sobie takie, jakie Wam się podobają. W zależności ile łapek wytniecie – taki będzie długi ogon. Następnie z papieru wycinacie głowę do której przyklejacie wycięte rączki – tak jak jest pokazane na obrazku. Dorysowujecie oczko i dziób lub przyklejacie go z papieru i gotowe. Udanej zabawy.
  separator
  Oto pudełko na prezenty z okazji Dnia Dziecka. Możecie je zrobić sami i chować w środku swoje sekrety. Miłej zabawy.
  separator
  31 maja przypada Dzień Bociana Białego. Święto to obchodzone jest od 2003 r. Pamiętajcie, że te piękne polskie ptaki są pod ochroną. Uznaje się, że przynoszą szczęście. Zachęcam do rozwiązania matematycznej zagadki.
  img_20200528_124802
  separator
  Świetlicowe motyle
  Propozycja na dzisiaj to „Motyle z origami”. Potrzebna jest tylko kartka i Wasze zdolności manualne. Po wykonaniu motylków (według podanego wzoru) możecie je pięknie pomalować. Jeśli chcecie, aby motyle były ozdobą Waszych doniczek lub wazonów przyklejcie je na patyczek do szaszłyków. Powodzenia w składaniu.
  separator
  BRZYDKIE KACZĄTKO  – Bajkowisko.pl – bajki do słuchania.
  separator
  Legenda o Popielu

  legDawno dawno temu, w Kruszwicy nad jeziorem Gopło w zamku żył książę Popiel wraz z żoną, niemiecką księżniczką. Oboje lubili zabawę, nie dbali zaś o swoich poddanych.

  Czytaj dalej – klik!

  separator
  Świetlicowe robaczki z kamyków
  Dzisiaj zapraszam do wykonania „kamykowych robaczków”. Potrzebujecie tylko kamyki różnej wielkości, farbki (albo lakiery do paznokci) i podkładkę.
  Pomalujcie kamyki według własnego pomysłu, zostawcie do wyschnięcia i gotowe. Przyjemnej pracy.
  img_20200528_073950s
  separator
  Dla ciekawych
  Święto Matki zaczęto obchodzić w USA w 1910r. W Europie pierwsza wprowadziła je Austria.W jej ślady poszły wkrótce kraje skandynawskie,a potem i inne.W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w 1923 r. w Krakowie czyli 97 lat temu.
  separator
  Piękne święto dzisiaj mamy, wiecie jakie…. Dzień Mamy! Dlatego jeśli jeszcze nie zdążyliście z prezentem zobaczcie, jak szybko wyczarujecie piękne kwiaty. Potrzebujecie tylko miseczkę, odrobię płynu do naczyń, słomkę i farbkę lub kawałek bibuły w intensywnym kolorze. Osobiście użyłam bibuły (ciemno różowej). Do miseczki wlewamy wodę, płyn do naczyń oraz farbkę (lub kawałek bibuły). Wszystko razem mieszamy i mocno dmuchamy w słomkę. Kiedy bańki będą już duże i wychodzą poza miskę przykładamy białą kartkę papieru. Po wyschnięciu wycinamy kwiaty z baniek i przyklejamy na osobna kartkę. Teraz jeszcze łodyga i listki. Możecie je domalować, możecie wyciąć z innego koloru, to już według uznania. Miłej pracy i pamiętajcie, jakie święto dzisiaj…MAMY!

  separator
  Piosenka na Dzień Matki.
  Udostępniamy link do piosenki, którą  na pewno znają Wasi starsi  koledzy. Myślę, że z przyjemnością jej posłuchają Wasze mamy i Wy sami.
  separator
  Jak zrobić skaczące jajko?
  Nudą w domu? Mamy na to sposoby.
  Zapraszamy na film, w którym zobaczycie, jak w prosty sposób zrobić sobie piłkę z jajka. Niemożliwe? Sprawdźcie sami.
  separator
  Bajka Muzyczna: Wyprawa na Szklaną Górę
  Dziś przedstawiam jedną z najpiękniejszych baśni, tym razem w wersji słuchowiska. Mam nadzieję, że będzie się Wam podobać. https://youtu.be/hu1N6iLAcMY
  separator
  Kwiatowy rebus.
  img_20200522_000251 img_20200521_221306Maj to miesiąc kwiatów.
  Rusz głową i rozwiąż kwiatowe rebusy.
  Powodzenia
  separator
  Prezent dla Mamy
   
  Jutro Dzień Mamy, a więc jeszcze jedna propozycja na prezent dla Waszych Mam. Potrzebny będzie talerzyk jednorazowy lub kartka papieru, ołówek, bibuła, klej, nożyczki oraz kokardka. Na talerzyku lub kartce papieru – na środku rysujemy serduszko, a następnie je wycinamy. Bibułę tniemy na kwadraciki – mogą być różne kolory tak jak na obrazku lub jeden wybrany przez Was kolor. Wybór należy do Was. Pocięte kawałeczki bibuły przyklejamy do siebie, tak aby zasłoniły całe serce. Na koniec – nad sercem robimy dwie dziurki i przeciągamy przez nie kokardkę. Jeśli nie macie kokardki to można ją także zrobić z bibuły. I gotowe:
  separator
  Kochani, zbliża się wielkimi krokami Dzień Matki. Wysyłam Wam kilka propozycji życzeń, jakie możecie Waszym mamusiom złożyć.
  separator
  separator
  Witaminowa krzyżówka
  Spróbujcie sami lub wspólnie z rodzicami rozwiązać witaminową krzyżówkę.Owoce i warzywa są niezbędnym składnikiem zdrowego odżywiania się.
  Powodzenia!
  separator
  Laurka dla Mamy
  Zbliża się Dzień Mamy, więc kolejną naszą propozycją jest wykonanie pięknej, kolorowej laurki. Potrzebna będzie kartka, papier kolorowy, klej nożyczki oraz kokardka dla ozdobienia bukietu. Pracę zaczynamy od wycięcia serduszek jednokolorowych lub w różnym kolorze. Wszystko oczywiście zależy od Waszego pomysłu. Aby powstał bukiet potrzebnych ich będzie co najmniej 8. Jeżeli macie ochotę to możecie je jeszcze ozdobić – rysując różne wzory mazakami. Następnie z papieru wycinamy cieniutkie paseczki. Gotowe, wycięte elementy kleimy zaczynając od pasków, a potem przyklejamy serduszka. Na sam koniec można dokleić kokardkę i gotowe. Oczywiście możecie jeszcze dodać napis: ” Dla kochanej Mamusi”, ” Dla najlepszej Mamy na świecie”.
  separator
  Kolejna propozycja zajęć plastycznych na dzisiaj to „Kredkowe kwiatki na….Dzień Matki”. Do wykonania kwiatów potrzebujecie: kartkę, kredki ołówkowe, temperówkę, klej Magic i „szczypta fantazji”.  Wystarczy, że naostrzycie kredki, a wiórki z kredek przykleicie na kartkę. I znowu niech zadziała Wasza wyobraźnia – domalowujecie, doklejacie, ozdabiacie kwiatki według własnego pomysłu. Miłej pracy!
  separator
  A to propozycja dla tych z Was, którzy tęsknią za wakacjami. Zobaczcie, jak w prosty sposób można z kartonu i kawałków papieru stworzyć morski świat.
  748e88e8c6db6e0061fc14f930790eda
  separator
  A może w naszym akwarium będą pływały rybki na sznureczkach?
  img_20200520_151111
  separator
  Dziś rysujemy trzy rybki

  img_20200520_103918Na kartce z bloku technicznego rysujemy kształt rybki, jak na obrazku. Następnie przyozdabiamy nasze ryby we wzorki, na jakie macie ochotę, na przykład takie jak na rysunku. Teraz można wyciąć narysowany kształt, następnie przykleić do niego patyczek. Nadszedł czas na kolejne dwie rybki. Do nich także przyklejane powinny być patyczki. Możecie to zrobić paskiem papieru lub użyć do tego plasteliny.Teraz możemy się bawić akwarium.
   Miłej zabawy!
  separator
  Kwiatki 3D w świetlicy
  Zbliża się 26 maja czyli Dzień Matki. Na pewno każdy z Was chciałby podarować mamie jakiś piękny prezent. Propozycja na dziś to kwiatki wykonane z papierowych łódek. Do wykonania pracy potrzebne będą: kolorowe kartki, klej (np. Magic), nożyczki, bibuła. Po zrobieniu tradycyjnych łódek z papieru sklejamy je ze sobą i według uznania przyklejamy na kartkę.  Tło i dodatki to już Wasz pomysł (może to być łąka, kolorowy bukiet albo kwiatek w doniczce). Wierzę w Waszą kreatywność. Do dzieła!
  img_20200520_083616s img_20200502_191723s
   separator
  Piosenka dla dzieci od „Wygibasy z naszej klasy”. „Taniec Zygzak” – dziecięcy hit, który pokocha każdy:
  separator
  Rysowanie krok po kroku
  Dziś zachęcam do nauki rysowania piesków. Potrzebna będzie tylko kartka i ołówek. Wystarczy przyjrzeć się danemu obrazkowi pieska i spróbować go narysować tak jak jest przedstawione na obrazku. Po zakończonym rysowaniu można oczywiście go pokolorować kredkami lub pastelami oraz dorysować elementy, które sprawią, że Wasza praca będzie bardziej kolorowa – np. trawka, drzewo, kwiatki.
  piesek-2 piesek
  separator

  Kotki z talerzyków 

  koty-z-talerzykowDziś mamy dla Was propozycję na wykonanie kotka.  Potrzebne będą dwa talerzyki jednorazowe, papier kolorowy, czarny mazak, nożyczki oraz klej. Z jednego talerzyka wycinamy głowę kota i przyklejamy do drugiego talerzyka, który stanowi tułów. Z kolorowego papieru lub bloku technicznego wycinamy cztery łapki oraz ogon i przyklejamy tak jak jest pokazane na obrazku. Mazakiem malujemy pyszczek, oczka, uszy i pazurki. Na koniec wycinamy kolorowe łatki i przyklejamy w dowolne miejsca – tak jak nam się podoba. Można jeszcze wyciąć i dokleić języczek. Życzymy fajnej zabawy.

   

  Świetlicowa zumba
  Lubicie ruch i muzykę? Kto ma ochotę na gimnastykę zapraszamy do zabawy:
  Zabawy z plasteliną 

  Dzisiejsze spotkanie w wirtualnej świetlicy to zabawa z plasteliną. Można ją wykorzystać na wiele sposobów, a przy okazji pogimnastykować Wasze paluszki. Z plasteliny możecie wykonać figurki, roślinki, zwierzątka i co tylko podpowie wyobraźnia. Możecie również użyć plastelinę do przyklejania i rozcierania na szkle np. ozdobić słoiczek który będzie świetnym prezentem. Można wypełniać plasteliną kontury obrazków lub zrobić stempelki do odbijania. Inspiracji jest mnóstwo więc do dzieła!

  img_20200515_091526-s img_20200515_091339-s
  Myszka z pociętej rolki papieru
   
  myszka-z-pocietej-rolki-papieruDo wykonania myszki potrzebna będzie rolka z papieru, nożyczki, klej lub taśma samoprzylepna, papier kolorowy oraz wstążka lub gotowe elementy, jeśli chcemy ozdobić naszą myszkę. Rolkę papieru tniemy na paski o grubości około 1cm. Potrzebnych nam będzie 7 pasków- uszy, głowa, tułów, łapki i ogon. Wycięte paski formujemy w taki sposób – jak przedstawia obrazek, a więc: 3 kółka – uszy i tułów, 1 duża łezka- pyszczek, z dwóch pasków wykonujemy cztery małe łapki oraz jeden pasek na ogon. Następnie wszystkie elementy sklejamy razem klejem lub taśmą samoprzylepną. Jeśli myszka jestjuż gotowa to z papieru kolorowego lub gotowych elementów doklejamy nosek, oczka, a nawet można zrobić wąsy i kokardkę.
  separator
  Lubicie wykreślanki? Jeśli tak, to zapraszam do wykreślanki komputerowej. Szukajcie pionowo, poziomo, w górę i w dół. Powodzenia.pobierz
  separator
  „Boża krówka” w świetlicy. 
  Drogie „świetliczaki”, zapraszam dzisiaj na łąkę, gdzie zawitały biedronki Do wykonania pracy potrzebujecie kartki: białą, zieloną, brązową i czerwoną, klej, nożyczki, czarny mazak. Jeżeli  nie macie kolorowych kartek możecie wykorzystać bibułę lub papier kolorowy. Zobaczcie jakie to proste!
 • Drzewko z odcisków palców
   
  drzewo-z-palcow drzewoDzisiaj zachęcamy wszystkich do zabawy z farbami. Wystarczy tylko mieć kartkę papieru, pędzelek, farby plakatowe i kredki.  Na kartce rysujemy kredkami lub malujemy farbami przy pomocy pędzelka pień i gałęzie drzewa. Jeśli mamy już gotowy pień oraz gałęzie ( farba już wyschła ) to wykonujemy górną część drzewa, a mianowicie liście poprzez moczenie palca w farbie i odbijanie na kartce. Można stworzyć drzewo w dowolnych kolorach, jakie Wam się tylko podoba. Jeśli do zielonych odbić palca dodamy różowe i białe to powstanie nam piękne, wiosenne drzewko. Tą techniką można oczywiście zrobić wiele innych rzeczy – wszystko zależy od Waszych pomysłów. Życzymy udanej zabawy!

 

 • Zagadki logiczne dla małych i dużych:

1. Jeśli mnie masz, chcesz się mną podzielić. Jeśli podzielisz się mną, przestajesz mnie mieć. Czym jestem?

2. Co znajduje się na końcu tęczy?
3. Co waży więcej: kilogram pierza czy kilogram kamieni?
4. Co zawsze nadchodzi, ale nigdy nie odchodzi?
5. Mężczyzna po raz pierwszy przyszedł do pewnej restauracji. Kelner wita go: „Dzień dobry, panie generale”. Dlaczego kelner nazwał go generałem?
6. Szły gęsi gęsiego – jedna za drugą. Ile było gęsi?
7. Jeśli troje dzieci i ich trzy psy nie znajdowało się pod parasolem, to jak to się stało, że żadne z nich nie zmokło?

Przełóż jedną zapałkę tak, aby wynik się zgadzał.

image-3

Dołóż 2 zapałki, aby równanie było prawdziwe.

image-4

 

 

 

 

 

 

 

separator

 

 • Piesek z origami
piesek-z-origamiDo wykonania pieska potrzebna jest kolorowa kartka, klej i nożyczki. Z kartki o dowolnym kolorze wycinamy dwa kwadraty o tej samej wielkości. Kwadraty składamy w sposób pokazany na obrazku. Złożoną głowę psa przyklejamy na złożony już tułów. Dorysowujemy łapy, oczy i nos lub przyklejamy gotowe elementy. Można także dorysować obrożę. I oto w taki łatwy sposób powstaje piesek.
separator
 • Zabawa z gazetą
img_20200507_212035 img_20200507_193827Zapraszam dzisiaj do kreatywnej zabawy z gazetą. Do wykonania prac potrzebna jest tylko gazeta, kartka, klej, nożyczki, nakrętki (szklanka, kieliszek lub cokolwiek innego do odrysowania kółka), kolorowe mazaki i Wasza wyobraźnia. Na złożonej gazecie od szklanki lub innej okrągłej rzeczy odrysowujemy kółko i wycinamy, nie rozkładając gazety, plik kółeczek na raz. Każde z wyciętych kółeczek składamy na pół, smarujemy odrobiną kleju na środku i przykładamy do siebie. W zależności jaki efekt chcemy uzyskać tyle kółek sklejamy. Wymyślamy czym stanie się kulka i z resztek gazety doklejamy brakujące elementy. Na koniec dorysowujemy detale i gotowe. Jeśli nie chcecie kółek, sami możecie wymyślić swój „gazetowy świat”. Przyjemniej zabawy!
 separator
 • Kwiatki z pojemnika na jajka
kwiatki-z-pojemnika-na-jajkaDo wykonania potrzebne będzie tekturowe pudełko po jajkach, farby plakatowe, kartka techniczna lub kawałek kartonu, papier kolorowy, klej magic lub taśma samoprzylepna dwustronna.
Zaczynamy od wycięcia z pudełka na jajka kwiatków – jedno miejsce na jajko = jeden kwiatek. Wycinamy dowolną ilość, a następnie malujemy je farbami na dowolne kolory. Czekając, aż nasze kwiatki wyschną przygotowujemy sobie kartkę techniczną i jeśli mamy ochotę to tworzymy kolorowe tło, na którym będą się znajdować kwiatki. Kolor oczywiście dowolny- według pomysłu – może być niebieski, a może być tęcza wykonana farbami. Następnie z zielonego papieru wycinamy paski na łodygi i ewentualnie liście (mogą być również wykonane farbami).  Jeśli wszystko mamy gotowe, przyklejamy na kartkę klejem lub taśmą.
separator
 • Wiosenne drzewo
wiosenne-drzewoDo wykonania pracy potrzebna będzie mała lub duża butelka plastikowa, kartka i gęsta farba. Na kartce malujecie pień drzewa z gałęziami, następnie smarujecie farbą spód butelki i odbijacie na kartce. W ten prosty sposób powstanie piękne, kwitnące drzewo. Możecie oczywiście domalować zieloną farbą liście lub odbić je w podobny sposób oraz trawę.  Wówczas praca będzie bardziej kolorowa. Zamiast drzewa można w taki sam sposób stworzyć kolorowe kwiatki, słońce lub wykombinować inne ciekawe rzeczy.

 

 

 

 

 

 

 

separator

 • Rysunek kota krok po kroku
           Prosty i łatwy sposób na narysowanie kota. Wybieracie, który zwierzak Wam się najbardziej podoba i rysujecie go na kartce. Wystarczy             przyjrzeć się tylko obrazkowi danego kota –   jakie elementy  i w jakiej kolejności należy rysować. Zachęcamy do narysowania każdego i             stworzenie całej rodzinki kotów. Udanej zabawy.
 • W ramach zajęć innowacyjnych w świetlicy zapraszamy dzisiaj do Krainy Fantazji. Przygotujcie czysta kartę oraz przybory do malowania, te, które lubicie (farbki, kredki, mazaki, pastele wg. uznania). W linku poniżej znajdziecie krótki kawałek muzyki klasycznej z filmem animowanym.

          Najpierw go wysłuchajcie, obejrzyjcie, a za drugim razem skupcie się tylko na utworze i do dzieła! Użyjcie wyobraźni i                malujcie, malujcie, malujcie. Wszystko co stworzycie będzie piękne, bo namalowane przez Waszą fantazję. Przyjemnej              zabawy. Zdjęcia prac można wysyłać do p. Emilki lub p. Ani.

https://www.cda.pl/video/2542219d

 • Do zabawy potrzebna będzie tylko kartka, ołówek i kość do gry. Rzucacie kością i rysujecie w kolejności – zaczynając od głowy dane części kota lub małpki, aż powstanie cała postać. Jak już ją stworzycie możecie ją pokolorować i wyciąć. Udanej zabawy.
  wyturlaj-kota wyturlaj-malpke
  Kolorowe zakładki do książki
  Do wykonania zakładki potrzebne będą kolorowe kartki lub papier kolorowy, nożyczki i klej. Do ozdobienia swoich zakładek można wykorzystać gotowe elementy jak np. oczka, kokardki, wstążki. Z kolorowego papieru należy wyciąć kwadrat i złożyć go w kolejności pokazanej na pierwszej fotografii. Im większy kwadrat tym większa będzie zakładka. Po złożeniu wycinacie lub naklejacie oczy, zęby, język, uszy czyli tworzycie głowę wybranego zwierzaka lub postaci. Możecie stworzyć swoją własną zakładkę lub wykorzystać propozycję przedstawioną na pozostałych zdjęciach.
 • Drzewo i kwiatki z pestek dyniDo wykonania pracy potrzebna będzie kartka, farby plakatowe, klej lub taśma samoprzylepna dwustronna i pestki dyni. Pierwszy krok to pomalowanie pestek dyni z jednej strony farbami na takie kolory z jakich stworzycie swoje drzewko lub kwiatki. Następnie na kartce malujecie pień drzewa z gałęziami lub łodygi kwiatków. Wyschnięte pestki dyni przyklejamy do kartki klejem magic lub taśmą dwustronną. W taki oto sposób przy wykorzystaniu pestek dyni można wykonać wiele c kolorowych kwiatów i wiosennych drzew.
 • kwiatki-z-dyni drzewko-z-pestek-dyni
 • separator
 • kwiatkiKolorowe kwiatki z wykorzystaniem widelca
  Praca jest bardzo łatwa i szybka do wykonania.  Potrzebna będzie kartka, farby – najlepiej plakatowe oraz plastikowy lub metalowy widelec. Wystarczy pokryć widelec farbą i odbić na kartce. Dorysować łodygę i liście. W taki sposób powstanie piękna i kolorowa łąka.
 • Malowanie ze świetlicą
  Wszystkich podopiecznych świetlicy zachęcamy do wykonania pracy zgodnie z instrukcją zamieszczoną w filmiku. Prosimy o zachowanie wszystkich prac i przyniesienie  ich do szkoły po powrocie.  Najlepsze dzieła zostaną nagrodzone.
  Życzymy miłej zabawy :)
 • Kwiatki z wykorzystaniem roli papieru

  kwiatki-2Wiosenne kwiatki można zrobić w prosty sposób wykorzystując rolkę z papieru. Wystarczy ponacinać jedną stronę rolki na paseczki o długości około 2 cm i dowolnej szerokości – im cieńsze tym ładniejszy efekt. Następnie należy je wygiąć i pomalować dowolnym kolorem. Tak przygotowane paseczki odbijamy na kartce. W ten prosty sposób możemy stworzyć piękne kolorowe kwiatki. Wystarczy dorysować tylko łodygę, liście oraz kolorowy środek.

 • You’re Gonna Miss Me- Cups
 • Kurczaczek z papieru
 • Zajączki z papieru
 • Szkolna wykreślanka
 • Wiosenna krzyżówka
 • Kolorowy kwiatek i lew
 • Nauka gry na kubeczkach
 • Taniec zygzak
 • Baby Shark Dance
 • Motyle i biedronki z pasków papieru