22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody

dzienwody24Dlaczego właściwie mamy ją oszczędzać, skoro na Ziemi jest jej tak dużo? – zapyta bardziej rezolutny i dociekliwy maluch. Niestety, większość wody na Ziemi to woda słona, a tylko 3% to woda słodka, której używamy w codziennym życiu, z której korzystają zwierzęta i którą wykorzystują rolnicy do nawadniania pól czy przemysł do produkcji. Woda słodka na powierzchni lądów występuje raczej w niedostatecznej ilości. Zaledwie 3% całkowitej objętości wody na Ziemi to woda słodka. Wody słodkie w 68% zmagazynowane są w lodach i lodowcach. Pozostałe 30% wód słodkich znajduje się pod ziemią. Powierzchniowe zasoby słodkiej wody, w rzekach czy jeziorach, wynoszą około 93 000 km3, co stanowi zaledwie 0,007% całkowitych zasobów wodnych Ziemi. A mimo to rzeki i jeziora są podstawowym źródłem wody w codziennym życiu człowieka . Jedynie 1% zasobów wodnych świata to woda pitna.

Uczniowie naszej szkoły są świadomymi, młodymi obywatelami i świetnie znają zasady racjonalnego korzystania z wody. Udowodnili to wykonując rewelacyjne plakaty dotyczące oszczędzania wody (uczniowie klas I – III szkoły podstawowej) oraz biorąc udział w „Grze Wodnej”.

Drużyny z klas I – III szkoły podstawowej musiały zmierzyć się z rzeką, która kryła wiele tajemnic i zagadek. Te zmagania w dogrywce wygrała drużyna III c – Patrycja Szeliga, Eryk Pniewski oraz Leon Zająć, na drugim miejscu znalazła się drużyna z III a – Aleksandra Kocot oraz Kinga Dziedzic.

Zmagania wodne dla klas IV – VI szkoły podstawowej polegały na poprawnym wykonaniu 8 zadań – obliczenia zużycia tygodniowego wody dla czteroosobowej rodziny, znajomości ryb żyjących w wodach słonych i słodkich, znajomości przysłów związanych z wodą. W tej potyczce, po emocjonującej dogrywce, wygrała drużyna z klasy IV a – Gabriela Dereń, Oliwia Grabka oraz Julia Zimolong.

Uczniowie gimnazjum brali udział w konkursie chemicznym „Woda i roztwory wodne” (wyniki konkursu podamy w późniejszym terminie).

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!

Organizatorzy pragną także podziękować drużynom za ogromna dawkę pozytywnej energii, którą otrzymali od wszystkich podczas rozgrywek…