Akademia Sprawnego Dzieciaka „Ruch to moc” – klasa 1b

img_20190124_120052Realizacja innowacji w klasie ogólnosportowej 1b Szkoły Podstawowej nr 36 w Bytomiu Akademia Sprawnego Dzieciaka – „Ruch to moc” to przede wszystkim wyzwalanie w uczestnikach radości i pozytywnych emocji przy wspomaganiu wszechstronnego i harmonijnego rozwoju dzieci oraz wyposażenie i kształtowanie wśród nich różnych umiejętności, sprawności postaw i nawyków.

Wprowadzenie dodatkowych zajęć wychowania fizycznego miało na celu również kształtowanie w młodym społeczeństwie nawyków aktywnego spędzania wolnego czasu, a tym samym podniesienie oraz rozwijanie sprawności fizycznej uczniów. Nacisk na zdyscyplinowanie oraz zastosowanie podczas zajęć ruchowych jak największej ilości ćwiczeń i gier w formie zabawowej podnosi ich atrakcyjność i wzmaga zaangażowanie uczniów. Forma zabawowa dla każdego uczestnika wiąże się bowiem z uczuciem zadowolenia i satysfakcji. Umiejętne wykorzystanie, odpowiedni dobór i właściwa organizacja gier i zabaw, oczywiście przy uwzględnieniu dyspozycji psychoruchowych, przyczynia się do podnoszenia ogólnej sprawności dzieci, jak również pozwala w sposób łagodny i przyjemny wprowadzić młodego uczestnika w świat zespołowych gier sportowych z wykorzystaniem różnych pomocy dydaktycznych. Dodatkowym walorem jest wprowadzanie w czasie zabaw współzawodnictwa indywidualnego i zespołowego. Dzieci mają możliwość kształtowania cech woli walki, dążenia do zwycięstwa. Ćwiczenia w tej formie sprzyjają umiejętności zespołowego postępowania i konsolidacji grupy.