Klasy 2c i 3b w kopalni Guido w Zabrzu

1669730313397_Najlepszą nauką jest zabawa, a zabawy i emocji na pewno nie brakuje w zabytkowej kopalni węgla kamiennego Guido w Zabrzu, którą uczniowie klas 2c i 3b zwiedzili 29 listopada. Kopalnia Guido to unikatowy w skali Europy obiekt turystyczny, a także niezwykłe miejsce, w którym prowadzone są lekcje edukacyjne na skalę XXI wieku. Dziś i my mieliśmy okazję uczestniczyć w takiej właśnie lekcji.

Na początku wycieczki wszyscy uczestnicy zostali wyposażeni w kaski, a przewodnik udzielił mam instrukcji, jak bezpiecznie poruszać się w kopalni. Następnie zjechaliśmy na poziom 320 metrów autentyczną szolą górniczą i rozpoczęliśmy naszą podziemną wędrówkę. W czasie wycieczki towarzyszył nam duch założyciela kopalni hrabiego Guido Henckla von Donnersmarcka, od jego imienia kopalnia wzięła swoją nazwę. Opowieści naszego przewodnika w bardzo ciekawy i przystępny sposób zobrazowały nam pracę górników dawniej i dziś. Część trasy na poziomie 320 m pokonaliśmy elektryczną kolejką podwieszaną. Jest to jedyna tego typu kolejka górnicza na świecie udostępniona dla turystów! Zawiozła ona nas w rejon pracy dwóch kombajnów górniczych, chodnikowego i ścianowego. Tam z bliska zobaczyliśmy, jak pracują te potężne maszyny do urabiania skał i węgla. Poznaliśmy także zagrożenia czyhające na górników pracujących pod ziemią, a dzięki multimedialnym efektom niemal „poczuliśmy” je na własnej skórze. Pełni niesamowitych wrażeń i emocji zwiedzanie kopalni zakończyliśmy w podziemnym Pubie, gdzie można było kupić pamiątki i odpocząć po trudach zwiedzania. Ta lekcja na pewno pozostanie nam na długo w pamięci.