Poczuj się jak Irlandczyk

dzien-sw-patrykaJak co roku, 17 MARCA OBCHODZIMY DZIEŃ ŚW. PATRYKA, czyli irlandzkie święto narodowe.
Najważniejszą tradycją obchodów Dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym.
Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi.

Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje kolor zielony.
Głównym symbolem święta jest trójlistna koniczynka, która jest także jednym z symboli wiązanych tradycyjnie z Irlandią. Według legendy o św. Patryku, wykorzystał on tę roślinę, aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. Nie mogli oni zrozumieć jak to jest możliwe, że są trzy osoby Boskie a jednocześnie są one jednym Bogiem.
Z okazji DNIA ŚWIĘTEGO PATRYKA, czyli irlandzkiego święta narodowego,
zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy
w środę, 17 marca 2021 roku.
Znajdź w swojej garderobie coś zielonego, ubierz się i baw się wesoło.
Jeśli nie masz ubrań koloru zielonego, przypnij zielony listek koniczynki wycięty
z papieru lub wykonaj inny gadżet charakterystyczny dla Irlandii.
Wykaż się pomysłowością.
W nagrodę otrzymasz punkty dodatnie.
Na ten dzień zaplanowane są też inne atrakcje:
dla klas IV –VI SP – konkurs na najciekawszą czapkę Leprikona.
Leprikon jest skrzatem, który według legendy strzeże garnca ze złotem. Jest on postacią bardzo kolorową, wesołą, ma rudą brodę i zabawny zielony kapelusz.
Jeśli macie ciekawy pomysł na kapelusz, wykonajcie go i wyślijcie zdjęcie do swojego nauczyciela języka angielskiego.
dla klas VII- VIII – konkurs wiedzy o Irlandii i Świętym Patryku
Konkurs zostanie przeprowadzony w środę 17 marca w FORMSIE. Link zostanie zamieszczony na stronie szkoły i na szkolnym Facebooku.

Pamiętajmy! 17 marca wszyscy ubieramy się na zielono i przyczepiamy do ubrań koniczynki!