Witamy w Szkole Podstawowej nr 36 w Bytomiu

Prelekcja dla klas ósmych i trzecich gimnazjum pt. “Lwowski listopad”

img_3207-malyO niepodległościowym zrywie i obronie swojego miasta przez młodych mieszkańców Lwowa w listopadzie 1918 r. oraz o roli jaką w przeszłości odgrywało w Rzeczypospolitej zawsze wierne miasto opowiadał naszej młodzieży pan Lesław Jóźków – przedstawiciel Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Bytomiu, członek honorowy Bytomskiego Klubu Lekarza Seniora oraz Śląskiej Izby Lekarskiej.
Pana Lesława gościliśmy w naszej szkole w ramach spotkań organizowanych w związku z aktualnie obchodzoną setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Zbiegająca się z nią setna rocznica rozpoczęcia obrony Lwowa, którego przynależność państwowa była tak istotna dla kształtowania się granic II RP, stała się okazją do zapoznania młodzieży z mniej znanymi, choć bardzo znaczącymi, epizodami odzyskiwania przez nasz kraj niepodległości.

img_3201-maly img_3206-maly