Witamy w Szkole Podstawowej nr 36 w Bytomiu

Tydzień bezpieczeństwa 2015 – blog

Redaguje Martyna P. (Owca)

Dzień 5 –  26 maja,  wtorek

Ostatni dzień naszego tygodnia bezpieczeństwa.
Dzisiaj w naszej szkole ponownie gościła P. Dorota, która tym razem tematem o zdrowym żywieniu zarażała uczniów klas 1-3 oraz klas 6. Nasi koledzy i koleżanki, chętnie i aktywnie brali udział w zajęciach. Największą jednak atrakcją dla naszych uczniów były zajęcia Zumby przeprowadzoną przez p.Patrycję. Wszyscy świetnie się bawili. Na szóstej lekcji swoje projekty zaprezentowali nam uczniowie klasy 2c gimnazjum. Najpierw jednak zostały nagrodzone osoby, które najbardziej udzielały się w całym tygodniu bezpieczeństwa. Dzięki uczniom klasy 2c dowiedzieliśmy się więcej na temat tańca i mieliśmy okazję trochę pomarzyć oglądając prezentację na temat czekolady.Ostatni projekt zainteresował szczególnie chłopców, gdyż przenieśliśmy się w wirtualny świat gier komputerowych. Wielkie brawa dla uczniów klasy 2c za ciekawe zaprezentowanie swoich projektów.
Na koniec całego tygodnia bezpieczeństwa,  chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim nauczycielom za włożony trud w przygotowaniach tego tygodnia.
Martyna Pawłowska ( OWCA :D )
Dominika Kaczyńska
Wiktoria Piskorz

Dzień 4 –  25 maja,  poniedziałek

Dzisiaj na 3 lekcji gościliśmy w naszej szkole panią prelegentkę, która opowiedziała nam o zdrowym żywieniu i aktywności fizycznej, a potem zobaczyliśmy prezentację na ten temat.Pani przedstawiła nam kilka zasad racjonalnego żywienia m.in : urozmaicanie, umiarkowanie, uregulowanie, umiejętność przyrządzania potraw, unikanie nadmiaru spożywanych produktów, na dodatek dorzuciła uprawianie sportu i uśmiech! Następnym tematem, który po ruszyliśmy były zaburzenia odżywiania, czyli anoreksja i bulimia. Obejrzeliśmy film , który przybliżył nam problemy osób które w przeszłości uległy tym chorobom. Na czwartej lekcji braliśmy udział w prelekcji na temat szkodliwości palenia papierosów. Na początku obejrzeliśmy parę krótkich filmików na temat ” Co może stać się z naszym życiem przez palenie ” a także pani pokazała nam prezentacje na ten temat . Pod koniec kontynuowaliśmy film o anoreksji . Na 5 lekcji panie zabrały wszystkie dziewczynki z gimnazjum na prelekcje dotyczącą raka piersi . Pani prelegentka pokazała nam parę ćwiczeń na ujędrnianie piersi, a także udzieliła bardzo przydatnych rad na ten temat. Dowiedziałyśmy się również jak poprawnie badać swoje piersi – trzeba pamiętać, że profilaktyka raka piersi i samobadanie jest bardzo ważną czynnością, którą można wykonać podczas codziennej toalety.

W międzyczasie w s. 50 odbywała się prelekcja dla klas II gimnazjum związana z tematyką udzielania Pierwszej Pomocy.  Dziękujemy serdecznie naszym Gościom za przybycie i podzielenie się swoją wiedzą.Martyna Pawłowska  ( OWCA :D )
Dominika Kaczyńska
Wiktoria Piskorz

Dzień 3 – 22 maja 2015, piątek

Z małym opóźnieniem opisujemy piątek, bo dzień był intensywny i długi – trwał aż do sobotniego poranka.

Dzisiaj na drugiej godzinie lekcyjnej nasi uczniowie z czwartych klas, uczestniczyli w bardzo cennej lekcji pierwszej pomocy, przeprowadzonej przez ratowników medycznych ” POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA „. Nasi młodsi koledzy otrzymali wiele cennych wskazówek . Dowiedzieli się, jak wykonać resuscytacje na osobie rannej, poszkodowanej (dorosłej jak i dziecku ). Na lekcji 3 odbył się konkurs wiedzy o pierwszej pomocy. Zawodnicy zostali podzieleni na 6 zespołów po 3 osoby. Przez 30 minut pisali pisemny test a potem prezentowali zdobyte wcześniej umiejętności na manekinie. Na czwartej i piątej godzinie lekcyjnej uczniowie z klas 4 i 5 brali udział w prelekcjach na temat ” BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS WAKACJI „, na których dowiedzieli się jak wesoło i bezpiecznie spędzić wakacje.

Zdrowie wiąże się również z realizacją swoich pasji i zainteresowań, dlatego grający nauczyciele i śpiewający, recytujący i tańczący uczniowie postanowili zrobić niespodziankę swoim rodzicom. Przecież szczęście rodziny, wspólnie spędzany czas również przyczynia się do polepszenia naszego samopoczucia (więcej o koncercie w osobnej relacji).

Jakby tego było mało – nocki w szkole nam się zachciało!

Martyna Pawłowska
Dominika Kaczyńska

PS. O nocce Martyna napisze jak się pouczy :)

Noc w szkole

Dla uczniów naszej szkoły był to dzień oczekiwany przez cały rok szkolny. Nareszcie! Z piątku na sobotę w naszej szkole organizowana była noc filmowa. :) Od godziny 19.00 w naszych szkolnych murach panowała bardzo wesoła atmosfera. Każdy uczeń był zaopatrzony w śpiwory, koce, poduszki i co najważniejsze … łakocie na całą noc. Pierwszą atrakcję zapewniła nam instruktorka zumby, P.Patrycja, która dała nam półtorej godziny mocnego treningu. Nikt nie spodziewał się, że gdy połączymy uciążliwe ćwiczenia fittnes z tańcem wyjdzie tak wspaniały trening. Przy tak dobrej zabawie nawet nie zauważymy, ile dobrego zrobiliśmy dla naszego organizmu w tym czasie. Po zajęciach zumby mieliśmy trochę czasu na to żeby złapać oddech ale nie długo potem w holu naszej szkoły odbyły się zawody ping-ponga. W turnieju wzięło udział wielu uczniów, ale to nic! W naszym turnieju wzięło udział również sporo nauczycieli, którzy bardzo pozytywnie zaskoczyli nas swoimi umiejętnościami gry. Uczniowie, którzy nie mieli ochoty na grę w ping-ponga spędzili mile czas na graniu w gry planszowe oraz sprawdzili swoje możliwości wokalne, śpiewając karaoke. O 00.00 nadszedł czas na nocny turniej siatkówki w którym również udział wzięła drużyna „Belfrów”. Dziś już mało kto pamięta, kto przegrał turniej, kto zwyciężył. Wszyscy świetnie się bawili! Nadszedł już czas na filmy. Wszyscy rozłożyli swoje materace na małej salce . Niektórzy starali się nie spać i wytrwać do końca, lecz niektórzy zapadli w głęboki sen… A teraz najgorsza część naszej imprezy. Pobudka …! Wstawać …! No cóż, co robić, pora do domu. Trzeba wstawać :(  Sporo uczniów nie odczuwało zmęczenia lecz ich większa część była bardzo zmęczona. Pomimo wszystkiego była to wspaniała nocka :)
Nie umiemy doczekać się następnego roku!
PS.Niektórzy skutki nocnego treningu odczuli dopiero następnego dnia, ale to już inna bajka :)
Martyna Pawłowska ( OWCA :D )

Dzień 2 – 21 maja 2015, czwartek

Dzisiaj na drugiej lekcji swoje projekty zaprezentowali nam uczniowie klasy 2B gimnazjum. Dowiedzieliśmy się ciekawostek na temat życia w Japonii, uczestniczyliśmy w EKO-lekcji, poznaliśmy bliżej życie prywatne a także zawodowe sławnego piłkarza Cristiano Ronaldo. Mieliśmy okazję spojrzeć dalej niż w niebo , czyli zobaczyliśmy prezentacje o astronomii, a także uczestniczyliśmy w wcześniej przygotowanym quizie na ten temat . W ostatnim projekcie dowiedzieliśmy się jakie są skutki chorób: anoreksji i bulimii. Każda grupa przygotowała dla nas drobny i pyszny poczęstunek . Dziękujemy klasie 2B za profesjonalnie przygotowane projekty. Na trzeciej godzinie lekcyjnej Pani Wrzosek pokazała naszym młodszym uczniom jak bezpiecznie spędzić wakacje , zachowywać się w niekomfortowych sytuacjach np. Gdy ktoś nas zaczepia ,na łące i w lesie, w górach, na wsi , w domu jak i poza domem, nad wodą i wielu innych miejscach. Klasy 6 odwiedziły w tym dniu Straż Pożarną w Bytomiu, mieli okazję poznać pracę tych ludzi, którzy każdego dnia dbają o bezpieczeństwo i zdrowie drugiego człowieka. Jesteśmy pełni podziwu dla ich poświęcenia i dziękujemy za miłe przyjęcie. Kolejne zajęcia poświęcone były tematowi uzależnień od alkoholu, narkotyków i dopalaczy. Uczniowie naszej szkoły, przygotowani przez p. Gębczyk, przedstawili inscenizacje pokazującą sytuację chłopca, który umarł w skutek przedawkowania środków odurzających. Następnie mieliśmy przyjemność oglądać bardzo szczegółową prezentację na temat uzależnień i słuchaliśmy prelekcji terapeuty uzależnień: P. Zygmunta Kosowskiego. Ważne jest przesłanie: „Można być twórczym, aktywnym i rozwijać się bez ‚wspomagaczy'” – mamy swoje pasje, zainteresowania i trzeba je pielęgnować – substancje psychoaktywne mogą zniszczyć człowieka.
Z całego serca dziękujemy wszystkim gościom, prelegentom, Strażakom i telewizji sfera.tv, za propagowanie tematyki zdrowia i bezpieczeństwa.

redaktor naczelny: Martyna Pawłowska
Dominika Kaczyńska
Wiktoria Piskorz

Dzień 1 – 20 maja 2015, środa

Od samego rana trwają przygotowania do uroczystego rozpoczęcia tygodnia bezpieczeństwa . Pierwszą atrakcją była „Przerwa z Zumbą”,  organizowanego przez naszą uczennice Paulinę Głogowską. To była super zabawa , wszyscy byliśmy zafascynowani ruchami , które sami staraliśmy się naśladować – takie przerwy są super :)  Mieliśmy szanse sprawdzić swoje umiejętności sportowe i wiedzę zdrowego odżywiania w konkursie w którym zostały wyłonione najlepsze klasy . Maluchy z najmłodszych klas zostali przeszkoleni z zakresu Cyberprzemocy. Prelegentka zwróciła uwagę na zagrożenia jakie czyhają na dzieci w sieci. Na 5 lekcji uczniowie klasy 2a gimnazjum zorganizowali prezentacje multimedialne dla reszty uczniów . Uczniowie zaprezentowali swoje projekty o kotach , dzięki czemu dowiedzieliśmy się więcej na ich temat ,dali nam ciekawa lekcje na temat złudzeń optycznych , powiększyli nasza wiedzę na temat Unii Europejskiej , ukazali nam dużo cennych informacji na temat państwa Kanady ,ostrzegli co powoduje uzależnienie od internetu i podzielili się z nami wszystkimi informacjami na temat czekolady. Dziękujemy uczniom klasy 2 a za zaprezentowanie swoich ciekawych i uczących projektów. Klasy 4 i 5 wzięły udział w prelekcji Pana Policjanta o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób powinniśmy poruszać się po drodze jako uczestnicy ruchu (piesi, rowerzyści i osoby zmotoryzowane). Serdecznie dziękujemy naszemu Gościowi za poświęcony czas i zaangażowanie.