Święto piosenki poetyckiej w ZSO 7

Obraz-1616 marca odbyła się w ZSO nr 7 IV edycja Festiwalu Piosenki Poetyckiej „Z dala od zgiełku”. Z radością i wzruszeniem słuchaliśmy 24 prezentacji młodych, obdarzonych wspaniałą wrażliwością wokalistów z wielu szkół, nie tylko bytomskich.

W tym roku  nowością była kategoria najmłodszych wykonawców z klas 1-3 szkoły podstawowej. Był to strzał w dziesiątkę, ponieważ najmłodsi są niezwykle szczerymi artystami i poezję czują doskonale.

Tak relacjonuje wydarzenie nasza ekipa dziennikarska:

W dniu 16.03.2016r. w naszej szkole odbyła się 4 edycja konkursu poezji śpiewanej  „Z dala od Zgiełku” . To wyjątkowa edycja, ponieważ udział w konkursie biorą nasi młodsi przyjaciele z klas I – III . Najmłodsi uczestnicy wypadli wspaniale i wykazali się niezwykłą dojrzałością literacką, jak i wokalną. Naszą szkołę w tej kategorii reprezentowała niezwykle utalentowana Zuzia Waśkiewicz z klasy 2D – otrzymała 3 miejsce,  lecz jury najbardziej spodobał się występ Martyny Pukocz, która zajęła 1 miejsce. Następnie  odbyło się przesłuchanie klas podstawowych od 4- 6 . Wszyscy uczestnicy, którzy wystąpili, zasłużyli na ogromne oklaski za swój nieprzeciętny talent, a zwłaszcza Daniel Nowak , który za swój piękny występ otrzymał najwyższe miejsce na podium. Na naszym konkursie nie mogło zabraknąć reprezentantów gimnazjum. Najlepszym wykonaniem zabłysnęła Maja Zygmunt z Zawiercia, zajmując 1 miejsce .  Uczestniczką, która reprezentowała naszą szkołę, była Dominika Kaczyńska. Fenomenalnie zaśpiewała piosenkę „W moim magicznym domu” z tekstem Magdaleny Czapińskiej. W trakcie oczekiwań na werdykt jury, co było nie lada wyzwaniem, ponieważ poziom tegorocznej edycji był bardzo wysoki, mieliśmy okazję zobaczyć świetny występ grupy teatralnej naszej szkoły „Promyki  radości”, który przeniósł niecierpliwych uczestników w pełen tajemnic świat dżungli.

Martyna Pawłowska
Dominika Kaczyńska
Wiktoria Zagórska

W jury zasiedli: Anna Akram, Adam Pastuch, Wiesław Ciecieręga oraz Jarosław Reclik.

Swoją interpretacją i osobowością zaskoczył wszystkich Arkadiusz Politowski z Gimnazjum nr 2, który otrzymał Grand Prix festiwalu. To nowa nagroda, ufundowana przez Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach. Instytucja ta patronuje festiwalowi od pierwszej edycji. Arkadiusz otrzymał także nominację do ogólnopolskiego festiwalu „Kwiaty na kamieniach”.

W kategorii klas 1-3 szkóły podstawowej I miejsce wyśpiewała Martyna Pukocz (SP 45), II – Małgorzata Ochryniuk (SP 33), III – Zuzanna Waśkiewicz (SP 36). Wyróżnienie otrzymał Adam Magusiak (SP 3).

Wśród uczniów klas 4-6 najlepszy okazał się Daniel Nowak (SP 51), II miejsce trafiło w ręce Danuty Ungier SP 33, III zdobył Maciej Ochryniuk (SP 33). Wyróżnienie uzyskała Wiktoria Klonek (SP 33).

Uczennica Gimnazjum nr 1 z Zawiercia Maja Zygmunt zwyciężyła wśród najstarszych uczniów. II miejsce wyśpiewała Aleksandra Popczyńska (Gimnazjum nr 14), III zdobył Karol Rosołek („Szansa”), a wyróżnienie – Nikola Górnik (Gimnazjum nr 2).

W tegorocznej edycji głównym sponsorem nagród był salon muzyczny Pianoforte z Bytomia. Zaproszeniami na koncerty i spektakle obdarowały laureatów Opera Śląska oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z Katowic. Festiwal uzyskał wsparcie Miasta Bytom oraz został objęty patronatem przez  Prezydenta Damiana Bartylę. Patronat medialny natomiast sprawuje od pierwszej edycji tygodnik „Życie Bytomskie”. Organizację imprezy wspierają zawsze Bytomskie Centrum Kultury oraz Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 z Bytomia.

Wspomnienia pięknych interpretacji piosenek poetyckich najlepszych polskich twórców pozostają z nami w postaci filmów. Zapraszamy do obejrzenia występów laureatów na szkolnym profilu Youtube – tu znajdziecie tegoroczną playlistę. Występy zostały zarejestrowane i opracowane przez Szymona Bącika i Patryka Burdę – uczniów klasy III c naszego gimnazjum. Zdjęcia autorstwa Krzysztofa Kadisa możemy obejrzeć w naszej Galerii.