„Radość tworzenia”- kreatywne zajęcia w klasie 1a o profilu artystycznym

e-sredni-malySytuacja związana z pandemią koronawirusa dotyka nas wszystkich, w tym również najmłodsze dzieci, które mogą przeżywać całą gamę emocji w związku z zaistniałą sytuacją – od lęku i wściekłości, po nadzieję czy radość.
Tylko twórcze i kreatywne działania wymagające od dzieci uruchomienia wyobraźni, zaangażowania, dające poczucie bezpieczeństwa, zadowolenia z efektu ” własnego dzieła”, wyzwalające radość mogą zniwelować negatywne emocje i stać się źródłem radości.

Na pewno jedną z form w naszej szkole stanowiących antidotum na obecną sytuację są zajęcia artystyczne której tajniki poznają i doświadczają uczniowie klasy 1a.
Źródłem inspiracji do twórczych wyzwań na zajęciach artystycznych była ostatnio „zwykła drewniana łyżka” która, jak się okazuje ma wiele zastosowań i może stanowić źródło kształcącej zabawy.
Drewnianą łyżką nie tylko można mieszać zupę, ale można też zrobić z niej kukiełkę do klasowego teatrzyku. Uczniowie z klasy 1a ochoczo zabrali się do twórczej aktywności, której efektem były niepowtarzalne kukiełki wykonane z drewnianych łyżek, wełny, kolorowych materiałów, cekinów, koralików, guzików, wstążeczek, plasteliny i ruchomych oczek.
Każda kukiełka była jedyna i niepowtarzalna. Były księżniczki, postacie bajkowe.
Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swojej kukiełki w klasowym teatrzyku.
Sceny dramowe dotyczyły różnych sytuacji szkolnych i nie tylko, ale najważniejsze, że wyzwalały w dzieciach same pozytywne emocje: radość uśmiech, zaangażowanie a przecież o to chodziło by przy odrobinie kreatywności sprawić, że przedmioty codziennego użytku będą stanowiły źródło zainteresowań i zajmą uwagę dziecka na dłuższy czas.
A to nasze pomysły: