Tydzień Zrowia i Bezpieczeństwa najmłodszych – dzień piąty

Łańcuch przeżycia

To już ostatni dzień „Tygodnia Zdrowia i Bezpieczeństwa” w naszej szkole, obfitujący w szereg wspaniałych i bardzo ważnych wydarzeń w klasach 1-3. Nasi najmłodsi rozpoczęli go od prelekcji pt. ”Bezpieczne wakacje” przeprowadzonej przez p. Małgorzatę Makarowską- Wrzosek. Choć słowo ”prelekcja” brzmi poważnie i zazwyczaj uczniom niezbyt dobrze się kojarzy, to zapewniam, że nudy nie było. Przeciwnie temat znany dzieciom wywołał duże zainteresowanie wśród najmłodszej publiczności. Potwierdzeniem tego, że „nauka nie idzie w las” były ciekawe plakaty uczniów na temat bezpiecznego, letniego wypoczynku, powstałe w radosnej atmosferze.

Tuż po tej wspaniałej zabawie plastycznej reprezentanci klas trzecich uczestniczyli w turnieju na temat udzielania pierwszej pomocy. Choć zadania nie były łatwe, uczniowie wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami. Najlepsi w części teoretycznej byli uczniowie z klasy 3d uzyskując maksymalną liczbę punktów(16/16), w części praktycznej egzekwio uczniowie z klasy 3a i 3b. Ostatecznie szala zwycięstwa przechyliła się w stronę reprezentantów klasy 3b w składzie: Franek Marszałek i Natan Tyra. Trzeba dodać, że poziom był wyrównany, a walka zacięta. Wszystkim uczestnikom turnieju gratulujemy, a zdobyte certyfikaty potwierdzające wiedzę i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy, z pewnością znajdą właściwe miejsca na tablicach klasowych wydarzeń.

W tym dniu uczniowie klas trzecich aktywnie uczestniczyli również w spotkaniu ze szkolną higienistką zgłębiając wiedzę w temacie: „Plecak –profilaktyka wad postawy”. Tym bardziej był to temat interesujący, że plecak nie tylko szkolny, przyda się na wakacyjnych szlakach, a jego ciężar nie pozostanie bez znaczenia dla właściwej postawy i samopoczucia wędrujących. Właściwe odżywianie i utrwalanie prawidłowych nawyków w czasie siedzenia i stania to dobre drogowskazy dla najmłodszych uczniów  w utrzymaniu zdrowia, nie tylko w czasie roku szkolnego, ale również przydatne w czasie zbliżających się wakacji.

Podsumowaniem Tygodnia Zdrowia i Bezpieczeństwa jest wystawa prac uczniów klas 1-3 na parterze szkoły zatytułowana „Znam swoje prawa i czuję się bezpiecznie” oraz „łańcuch przeżycia” zdobiący długie korytarze szkolne. Mamy  nadzieję, że zdobyte wiadomości i umiejętności na temat zdrowia i bezpieczeństwa oraz niesamowite wrażenia, których doświadczyliśmy w ciągu tego tygodnia, pozostaną na długo w sercach i pamięci naszych uczniów. Zawsze jednak możemy powrócić do naszej galerii zdjęć, aby odświeżyć pamięć, do której już dzisiaj serdecznie zapraszamy.