Pierwsze migawki z projektu Erasmus+

erasmus2   W sobotę 16 kwietnia zakończyło się kolejne międzynarodowe spotkanie wyjazdowe w ramach projektu Erasmus +, w którym nasza młodzież uczestniczy już trzeci raz. Wkrótce więcej informacji, a tymczasem kilka miłych zdjęć.

Poniżej kilka słów o samym projekcie, który w naszej szkole zadomowił się już na dobre.

Regionalny PUZZLE” to projekt wymiany młodzieży w ramach KA1 Programu Erasmus +.

Głównym celem projektu było budowanie tożsamości europejskiej wśród młodzieży, w oparciu o ich regionalne doświadczenie. Podczas dziewięciu dni młodzi ludzie w wieku 13 – 16, z czterech krajów sąsiadujących, które są geograficznie blisko, odkrywało swoje regiony i szukało wspólnych cech kulturowych . Poprzez wyimaginowaną podróż pociągiem poznawali różne aspekty regionalizmu takie, jak: język, kultura, legendy i mity, produkty regionalne, sztukę i autonomię polityczną. Zastanawiali się nad tymi aspektami w konfrontacji z obecnymi wyzwaniami.

Na koniec uczestnicy wymiany przygotowali bilety po Europie. Wszystkie działania były organizowane za pomocą edukacji nieformalnej.

O organizacji feis:

Fundacja Inicjatyw Europejskich na Śląsku (feis) została założona w roku 2010. Jej głównymi celami są: rozwój

społeczeństwa obywatelskiego, promowanie świadomości europejskiej, integracji osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem , aktywizacja młodych ludzi do udziału w życiu publicznym i promocji regionu.

Zajęcia przeprowadzone podczas projektu to m.in.

-„Moja Europa – moja kultura” – warsztaty o kulturze

- międzykulturowe wieczory

- „Europejska wieża Babel” – warsztaty językowe

- „Słownik Przyjaźń” – praca w grupach

- „Regionalne mity i legendy” – w grupach

-„Teatr regionów” – prezentacja w formie teatralnej

- „Parlament Europejski – nasze wspólne forum” – warsztaty

- ” Regionów w Europie?” – praca grupowa

- badania produktów regionalnych

- „Biznes Regionalnego” – warsztaty przedsiębiorczości

- „bilety do Europy” – przygotowanie plakatu

-„Europa stacja końcowa” – ewaluacja projektu

Doświadczenie zdobyte podczas pobytu jest bezcenne, dlatego dziękujemy bardzo Organizacji feis za możliwość skorzystania z projektu.

erasmus1

erasmus3