Dni Nauki 2 – zwiedzamy schron

schronWe wtorek 10 października uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej wybrały się na odkrywanie tajemnic Miechowickiego Schronu Przeciwlotniczego.

Informacja o sensacyjnym odkryciu obiegła całą Polskę, a obiekt na terenie byłego Gimnazjum nr 13 od razu stał się wielką atrakcją. Cały schron przeciwlotniczy liczy około 100 metrów długości, jednak na razie udało się odkopać i przywrócić do stanu używalności 50 metrów. Prawdopodobnie powstał on w latach II wojny światowej, między 1942 a 1944 roku i mógł pomieścić około 250 osób. Dość ciekawa jest jego budowa. Dolna część schronu zbudowana jest z betonowych bloków, a częściowo z cegły. Górna z żelbetonowych bloków w kształcie łuku. Do dzisiaj zachowały się także oryginalne wywietrzniki, dzięki którym do wnętrza schronu dopływało świeże powietrze.” (inf. ze strony www.bytom.pl).

Uczniowie mogli obejrzeć Izbę Pamięci poświęconą wydarzeniom z 1945 roku. Dodatkową atrakcją były efekty świetlne oraz dźwiękowe, naśladujące syreny przeciwlotnicze oraz odgłosy strzałów z karabinów.