Witamy w Szkole Podstawowej nr 36 w Bytomiu

Tydzień Zdrowia Bezpieczeństwa – dzień czwarty

Dzień czwarty

Dzień czwarty

W czwartym dniu Tygodnia Zdrowia i Bezpieczeństwa odwiedziliśmy Państwową Straż Pożarną w Bytomiu. Panowie strażacy oprowadzili nas po gmachu budynku, opowiedzieli o swojej pracy, a także zademonstrowali sprzęt, z którym pracują na co dzień. Mieliśmy okazję usiąść w prawdziwym wozie strażackim! Poznaliśmy również specyfikę pracy Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego, jedynej takiej grupy w województwie śląskim! Na końcu naszej wizyty mogliśmy obserwować, jak wygląda praca w dyspozytorni. Dziękujemy Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu za miłe przyjęcie naszych uczniów!!!! 

Uczniowie pozostający w szkole wysłuchali prelekcji „Rowerem przez świat”. Naszym gościem był pan Bolesław Pierzak, który daje świadectwo przez rower. Podzielił się z młodzieżą swoją historią życia abstynenckiego oraz dał świadectwo, że z najgorszej życiowej porażki można wyjść na prostą i odnaleźć swoją pasję – niezależnie od wieku.

Młodsze dzieci dowiedziały się wiele na temat ruchu drogowego, a klasy drugie przedstawiły swoje prezentacje gimnazjalne, które z zaciekawieniem oglądali młodsi koledzy.

Zapraszamy do przeczytania skrupulatnej relacji Szymona Kosiaka z klasy 5 b, który tak opisał czwarty dzień Tygodnia Zdrowia i Bezpieczeństwa:

„W czwartek zostały nam zaprezentowane zespoły muzyki rokowej i metalowej, między innymi Linkin Park w utworze „NUMB” (857mln odsłon na YouTube), Metallica „Master of puppets”(trzeci album studyjny zespołu), punkrockowa kapela Pull the Wire, pochodząca z Żyrardowa, na scenie muzycznej od 2005r., Guns N’ Rosses ze swoim ponadczasowym utworem „November rain” Oraz AC/DC – australijska grupa hardrockowa w Highway to Hell.

Po przyjemnościach muzycznych skupiliśmy się na porównaniu edukacji w Polsce i Ameryce Północnej. System edukacji w USA różni się od systemu edukacji w Polsce między innymi tym, iż w USA edukacje szkolną rozpoczyna się w wieku 5 lat, a u nas w wieku 7lat, średnia szkoła rozpoczyna się na poziomie 7 lub 9 klasy i trwa 4 lub 6 lat, niezależnie od systemu w wieku 17-18 lat kończy się high school (szkołe średnią) i otrzymuje odpowiednik polskiej matury.

Czas na sport – siatkówka. Zaprezentowano nam osiągnięcia naszych siatkarzy oraz przedstawiono zasady gry i techniki.

Jedna z prezentacji multimedialnych przedstawiła nam Teraphosidea – pająka z gatunku ptaszników. Pająki te występują w Afryce, Ameryce środkowej, Azji i Oceanii, charakteryzują się różnorodnym ubarwieniem. Ich jad nie jest śmiertelny dla człowieka, ale może zabić np. psa.

Gimnazjaliści z naszej szkoły zaprezentowali nam komputerową grę symulacyjną The Sims, w której gracz tworzy własnego człowieka nazywanego Simem, umieszcza go w mieście we własnym domu i urządza. Każdy nowy dodatek zwiększa możliwości gracza i rozwój Sima.

Projekt gimnazjalny dotyczący literatury związany był z postacią Wisławy Szymborskiej, właściwie Marii Wisławy Anny Szymborskiej. To poetka i eseistka, laureatka literackiej nagrody Nobla w 1996r., laureatka wielu nagród i odznaczeń państwowych. Urodzona 2 lipca 1923r. w Bininie pod Poznaniem, według metryki urodzenia, lecz rodzinne przekazy jako miejsce urodzenia wskazują na Prowent, obecnie część Kórnika w Wielkopolsce.

Debiutowała na łamach „Dziennika Polskiego” w 1945r. wierszem „Szukam słowa”.

Szymborska należy do najczęściej tłumaczonych polskich autorów. Jej książki zostały przetłumaczone na 42 języki . Poetka zmarła 1 lutego 2012r. w swoim ukochanym Krakowie, z którym związana była całe życie.

Na zakończenie spotkaliśmy się z Panem Bolesławem, starszym panem w wieku 80 lat, który opowiedział nam historię swego życia, między innymi to, że w młodości był obieżyświatem. Na rowerze zwiedził całą Polskę 5 razy. Przestrzegał nas przed używkami typu alkohol i papierosy. Zawsze marzył o locie samolotem i w tym roku jego marzenie się spełniło.

WARTO MARZYĆ, BO MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ!”