Dni Nauki – dzień III
Trzeciego dnia wspólnego odkrywania przestworzy uczniowie klas I gimnazjalnych uczestniczyli w prelekcji pt. „Ptaki nasi sąsiedzi”, podczas których słuchacze mogli dowiedzieć się jakie ptaki możemy spotkać podczas swoich spacerów po parku miejskim, jak należy postępować, aby naszym podniebnym sąsiadom ułatwić życie wśród miejskiego chaosu. Warsztaty prowadził Pan Krzysztof Sokół z Centrum Dziedzictwa Górnego Śląska w Katowicach.
Kolejną „tajemnicę przestworzy” odkrywała przed uczniami Pani Agnieszka Wower (Centrum Dziedzictwa Górnego Śląska), która uczniom klas II gimnazjum próbowała przybliżyć świat nietoperzy. Te jedyne ssaki zdolne do aktywnego lotu możemy spotkać nawet w naszym sąsiedztwie – strychy, wnęki w wieżowcach. Uczniowie mogli się dowiedzieć, że na terenie tzw. Dolomitów (dzielnica Sucha Góra) w starych sztolniach pozostałych po wydobyciu rud srebronośnych, żyje jedna z największych populacji nietoperzy w Polsce.
Uczniowie klasy II c oraz III b wcielili się w rolę prawdziwych edukatorów. Podzielili się swoją wiedzą z pogranicza fizyki i chemii z młodszymi kolegami. Odwiedzili uczniów klas 1 szkoły podstawowej z zestawem ciekawych doświadczeń – pokazali jak działa magnes, z czego składa się powietrze, jak można napompować balonik bez użycia powietrza wydychanego z naszych płuc, co kryje się pod słowem chromatografia.