Dzień Bociana Białego w SP 36

dzien-bociana-bialego31 maja w Polsce i na świecie od 2003 r. obchodzony jest Dzień Bociana Białego. Święto zostało ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura. Polskie bociany podlegają ochronie ścisłej i należą do gatunków wymagających ochrony czynnej. Są ptakami nieodzownie związanymi z polskim krajobrazem wsi. Te powszechnie lubiane ptaki wymagają wielu działań ze strony człowieka, które pozwolą na zachowanie ciągłości gatunku – utrzymanie i odtworzenie terenów stanowiących atrakcyjne żerowiska dla tego gatunku, takich jak: żyzne łąki, obrzeża stawów czy tereny zalewowe rzek. Według szacunków Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w naszym kraju gniazduje około 50 000 par bocianów, a więc co czwarty przedstawiciel tego gatunku jest urodzonym Polakiem.

Z tej okazji uczniowie z klasy 5 d mimo rozłąki wspólnie przeczytali wiersz „Panie bocianie” – posłuchajcie: klik!

Zapraszamy również do śledzenia codziennych zajęć pewnej bocianiej rodziny, która zamieszkała w Sokółce…